Uyum ve uyumsuzluğun romanı... Kuyucaklı Yusuf - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Uyum ve uyumsuzluğun romanı… Kuyucaklı Yusuf

Okuduklarınızı, o dönemin gerçekliği içinde kavramanıza gerek yok, sanki bu dönemin çarpıklıklarını anlatıyor. “Hiç mi ilerleyememişiz?” diyerek toplumumuzu yargılamadan önce, insanoğlunun bireysel gelişiminin çok yavaş yol katettiğini kabul etmemiz gerekiyor.

Gerçekçiliğin keskinliği; sadece toplumsal ve siyasal zaaflarla değil, topluma çok uyumlu, eğitimli, kibar, muhlis Salahattin Bey ile bir türlü uyum sağlayamayan, doğrucu, olayları anlamlandıramayan, eğitimine devam etmemiş Yusuf’un aynı zaman dilimi ve olaylar örgüsü içinde yaşamasıyla yüzümüze çarpmaktadır.

Aslında bir aşkın romanıdır, ama toplumsal olayların ön planda olduğu, iç hesaplaşmaların ince ince yansıtıldığı…

“Hayatında aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu. Fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu”

Kuyucaklı Yusuf, birbirini seven iki insanın, gerçekçi edebiyatı, hem de bir solukta okunan bir yazımla.

Duru bir isyanı hissedeceksiniz romanı bitirdiğinizde. Bu Sabahattin Ali’nin isyanıdır. Yaşadığı dönemin zorlukları, ailesinin içine düştüğü sorunlar, Edremit’teki yaşam, yatılı okul, Milli Mücadele zamanı toplumun yapısı ve öğretmen oluşu… İçine kapanık Sabahattin Ali’yi yazmaya itti. Tasvir ve imgeleri, gerçekçi bir yazımda kullanma ustalığı… Şiirleri, öyküleri, romanları… Hayata öfkeli miydi? Tasavvuf düşüncesine yatkın yazımı hayatı kabullendiğini gösteriyordu.

Avrupa burs sınavına bir tesadüf eseri girdi. Kazandı. Almaya’ya gitti. Bir kelime dahi Almanca bilmeden. Hep okudu, hem de Almanca. Dünyası Alman ve Rus edebiyatı olmuştu. Sonrasında Türkçe’ye çevirecekti okuduklarından bazılarını.

Sabahattin Ali’ye, edebiyata nasıl başladınız diye sorulduğunda; “kitap okuyarak” diye cevap vermiş.

Kürk Mantolu Madonna’dan çok daha güzel olduğunu düşündüğüm bir roman, tavsiye ederim.

Keyifli okumalar…

(Burçak Şenler Sınmaz)

Uyum ve uyumsuzluğun romanı… Kuyucaklı Yusuf için 2 yorum

  1. Burçak,sevgili yazar arkadaşım Sabahattin ALİ nin bir hayli kitabını okudum,eğer yaşasaydı bence ülkemizin yaşayan en önemli yazarlarından biri olurdu, karakterlerinin davranışlarını, hatta eyleme dökmeden önce düşüncelerini bile doğru tahmin edebilen ve gözlemlerini ve düşüncelerini insana özgü olarak doğru şekilde yazıya dökebilen ender yazarlardan biri olarak hatırlıyorum yani gözlemleri bir psikolog kadar kuvvetli bir yazar,yaşadığı senelerde ülkemizi ve o dönemki yaşam biçimi doğru gözlemlemiş, doğruları ve yanlışları ortaya koyabilme cesaretini göstermiş cesur bir yazar .Osman BALCIGİL İN yeşil mürekkep kitabı onun hayatını çok güzel anlatmış tavsiye ederim …Ustayı gündeme getirdiğin için teşekkürler….

    • Burçak Şenler Sınmaz

      Erhan, bahsettiğin kitabı okumadım ancak Hıfzı Topuz’dan okumuştum. Hayat nasıl olursa olsun yaşanacak ve ne güzel ki bu yaşamdan sonra hatırlanmayı sağlayacak izler bırakabilmiş. Seninle sohbetlerimizde hep söylediğimiz gibi, üretmek o anın mutluluğu, bırakılanlar ölümsüzlüğe yatırım. Sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir