"İnsanı Yaşatan Hayaller, Öldüren ise Gerçeklerdir" - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

“İnsanı Yaşatan Hayaller, Öldüren ise Gerçeklerdir”

Çok uzun zaman oldu, acıklı bir roman okumayalı. “Acıklı” kelimesini “hüzünlü” kelimesinden farklı kullanırım. Acıklı; daha çok arabeski ifade eder benim için.

Evet, Xavier De Montepin’in “Ekmekçi Kadın”ı, acıklı, arabesk, tam Türk Filmi tadında bir roman.

Sevdim mi? Tabi ki sevdim, DNA ma çok uygun.

Adını ekmekten alarak dönemin o özlenen naifliğinde yazılmış, kötü insanlar betimlenirken bile onları kırmamaya özen gösterilmiş. Konusu ise, “İlahi Adalet”. Roman oldukça hızlı geçen bir olay örgüsüne sahip. Bu kadar hızlı olaylar tam da sizin düşündüğünüz gibi çözümleniyor. İlahi adalet ile umut dağıtması dönemimizdeki çaresizliğe bir nebze olsun nefes aldırır mı bilemem ama kendi döneminde (1884) ülkesinde ve Fransızcadan dilimize çevrildiği yıllarda (1960 lar) ise ülkemizde oldukça rağbet görmüş bir roman. Bir dram, bir haksızlıklar öyküsü. Çocukken okuduğumda, “bunlar gerçek hayatta olmaz” dediğim, bugün ise “ooo daha neler neler olabiliyor” diyerek son sayfasını kapattığım bir kitap. Her şey insanlar için. Hayatın gerçekleri bazen romanlardan daha hayret uyandırıcı olabiliyor.

Yazarı; Montépin Kontu Xavier Henri Aymon Perrin. Döneminin çok satan romanını, oyunlarını yazan, popüler bir yazar.

Kemalettin Tuğcu kitaplarını okuduğum, Yeşilçam filmlerini seyrettiğim 1970’lerde okumuştum, keyifle. Ancak, zannediyorum ki, bugünün okuru, çözümün biraz daha kendisine bırakılmasını ve yazar tarafından kendisine güvenilmesini istiyor. İşin içinde olmak istiyor, hikayeyi anlayarak ilerlemek. Oysa Xavier, oldukça açık anlattıktan sonra anlaşılamaması korkusu ile biraz daha açıklıyor, olayı, kişiyi, başlangıcı, sonucu. Ama yine de didaktik değil. Akıcı bir dili var. Kitap okumaya yeni yeni başlayanlara yararlı olacaktır. Tekrar okudum. Neden mi? Ben her kitabı okurum, hem de çok büyük keyif alarak. Ayrıca, hızlı okumayı sağlayacak bir kitap nasıl yazılır bunu görmek adına okunması öneririm.

Keyifli okumalar…

(Burçak ŞENLER SINMAZ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir