"Zamanın bu hissettirmeden gidişleri..." - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

“Zamanın bu hissettirmeden gidişleri…”

“Zamanın bu hissettirmeden gidişleri…” ve kurulduğu günden bu yana “yaşayan” bir kasaba…

Handan Gökçek, “Büyük bir özlemle… Babam için” diyerek yazmış bu kent romanını. Kitapta, mekan da, konu da Foça. Babamın Foça’sı, “İzmirim” dizisi içinde yayınlanan bir roman ve yazarın okuduğum ilk kitabı.

Heyamola Yayınları; ”25 Kasım 1867 tarihinde kabul edilen kanunla kuruluşuna karar verilen ve 23 Eylül 1868’de faaliyete geçen İzmir Belediyesi’nin, 150. yaşı için ne yapabileceğimizi düşündük. Yazar ve eleştirmen Hülya Soyşekerci ile yılların kitabevi yöneticisi yazar Murat Şahin ve genel yayın yönetmenimiz Ömer Asan ile birlikte bir ekip olarak kolları sıvadık. İzmir’e 150 yazarla birlikte 150 kitap armağan etmeyi hedefledik.” demişti, okuduğum bir yerel gazetede. Bu 150 kitaptan birisi, tüm zamanların ve zamansızlığın hikayesi, Handan Gökçek’in bize hediyesi.

Haber çok ilgimi çekti. Fakat bu haberin devamında ulaşmadım bu romana. Hayattaki her şey ince ince hesaplanarak ve adına “kader” denilerek karşınıza çıkartılıyor ya! İşte bu karşılaşma da öyle oldu. Romandan önce, yazarı ile yollarımız kesişti. Ortak arkadaşımıza olan sevgimiz, bizi yıllardır birbirini tanıyan insanlar kadar yakınlaştırdı.

Ve adıma imzalanan romanın ilk sayfasını açtığım günün akşamı son sayfayı okuyup, başka bir kitaba geçmeden önce okuduklarımı düşünmeye karar verdim.

Öncelikle hikayesi sürükleyici, tarihi anlatımı zekice ve eksiksiz… Yazarımız, sokaklarının yaşadığını hissettiği kasabanın, hiç bir dönemini öldürmeden bugüne taşımayı başarmış. Bu benim için en çekici yanı oldu okuduğum romanın. İnsan yaşamı boyunca dünü bugün ile birlikte yaşar. Dün unutulmaz ve bugün yaşanır. Foça’nın anlatımında bunu başarabilecek bir kurgu, çok akıcı bir yazım ve merak edilen bir sonraki sayfa…

Okullarda tarih dersi böyle okutulmalıdır; hikayeleştirerek. Foça’nın tarihini okumak istiyorsanız, buyrun! Sizi bir sonraki adıma taşıyacak, araştırmaya, yazmaya yöneltecek bir roman; “Babamın Foça’sı”.

Keyifli okumalar.

(Burçak Şenler Sınmaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir