Teşekkürler Öğretmenim, Teşekkürler Yılmayan Azmine! - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Teşekkürler Öğretmenim, Teşekkürler Yılmayan Azmine!

“Yürüyemez” dediler…

“Boşuna uğraşma hocam, çok zor, çok emek ister” dediler.

Çok emek isteyecek, denemeler sonrası belki de boşa gidecekti. Bahsedilen 9 yaşındaki bir küçük kızın hayatı, vazgeçmeyen ise, Fırat Keser öğretmenimdi.

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Özel Eğitim Uygulama Okulu’na tayin olan Fırat Keser, yürüme zorluğu nedeniyle tekerlekli sandalyeyle okula gelen Şeyma Aşçı ile tanıştı. Bu tanışma kaderin dönüm noktasıydı. Şeyma,yürütülmeye çalışıldığında kıpırdanma gösteriyordu. Bunun üzerine okuldaki yeni öğretmen hemen çocuğun raporlarını, filmlerini, doktor, fizyoterapist arkadaşlarına gönderdi. Adım atışının videolarını çekti çocuğun, arkadaşlarına anlattı, yardım istedi. “Zor, zor,zor” duyduğu hep bu oldu.

Ve kendisi tasarladı, basketbol sahasına bir halat çekip Şeyma’ya giydirdiği yeleği emniyet kemeriyle halata bağlayarak, düz durup adım atabilmesini sağladı. Ders öncesi, sonrası, tenefüslerde yılmadan çalışarak, egzersizler yaptırarak, şimdilerde Şeyma’yı bir kişinin yardımı ile yürüyebilecek kas gücüne ulaştırdı. Hatta bunun için diyetisyenlerle görüşüp Şeyma’nın beslenme programını dahi oluşturdu.

Evet, bir öğretmen bir okula  tayin oldu ve bir çocuğu tekerlekli sandalyeden kurtardı. Mucize filmi gerçek oldu. Her birimiz bir öğretmenin dokunuşuyla şekil almadık mı!

Bakın bir röportajında kendi zorlu mücadelesini nasıl anlatıyor Fırat öğretmen;

Babası inşaat işçisi, tatillerde, inşaatlarda, tarlalarda çalışarak okuyabiliyormuş ve bir zaman gelmiş aile tıkanmış, artık okuyamayacak öğretmenimiz, kalkıp hocasına gitmiş vedalaşmak için. “ ‘Olmuyorsa olmuyor’ deyip okulu bırakacaktım. Durumu anlayınca ‘Seni ben okutacağım’ dedi Sevda öğretmenim. Günlerce etkisinde kaldım, ağladım. Her şeyi o öğretti. Okulu dereceyle bitirdim, ikinci oldum. Tüm sülalemin ilk üniversite mezunuyum. Onun verdiği bilgiyle, bana kattıklarını, elimden geldiğince çocuklara aktarmaya çalışıyorum”

DİKKAT !

Bizi takip ediyorsanız ya da gündemi, size bir keşfimden söz edeceğim. Bir önceki yazımızda harikalar yaratan başka bir öğretmenimizi azıcık anlatmıştık. Yaptıkları o kadar büyük ki bizim site yetmez tamamını anlatabilmeye.

Evet Hasan Kartal öğretmenim. Ve şimdi Fırat Keser…

Fırat Keser bir insanı hayata kazandırdınız, Cennet ayaklarınızın altında.

Şimdi ise büyük bir ortak noktadan söz etmek istiyorum. İki öğretmenimiz de Abant İzzet Baysal Üniversitesinden mezunlar… İki öğretmenim de o sıralarda öğrendiklerini hayata geçirmek üzere söz vermiş idealist insanlar.

Tebrikler Hasan Kartal

Tebrikler Fırat Keser

Size kocaman teşekkürler, İzzet Baysal Üniversitesini değerli yapan hocalarımız, insanların içindeki cevheri bulup devamlılığını sağladığınız, cesaretlerini kırmadığınız, bilgi, iç görü, vizyonla donattığınız için.

(Burçak Şenler Sınmaz)

 

 

 

Teşekkürler Öğretmenim, Teşekkürler Yılmayan Azmine! için 3 yorum

  1. Bu yürekli,azimli ve gayretleri ile olmayanı olduran değerli iki insanla bizi tanıştırdınız. Size de ayrıca teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir