Teşekkürler bu mesleği yapan herkese. - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Teşekkürler bu mesleği yapan herkese.

Doktor arkadaşlarımı aradım bugün, “Tıp Bayramı”nı kutlamak için. Bir arkadaşım ameliyattaymış, diğerleri yoğun bir şekilde poliklinikte. Bana doğru düzgün teşekkür bile edemediler. Yani adı gibi bir bayram değil bu gün. Peki bu günleri neden kutlarız? Bir çok özel gün kutlaması, kapitalist sistemde hediye alma gününe dönmüşken, 365 günün her birinde kutlanacak bir bayram bulunmuşken, bize dayatılanın aksine nasıl kutlamalıyız bu günleri? Hepimiz bir şekilde bir günün kutlamasının muhatabı olarak nasibimizi alıyoruz. En kapsamlıları anneler-babalar günü ya da sevgililer günü… Annesi, babası, çocuğu, sevgilisi olmayanlar düşünülmeden her yerde kutlanması gerekirmiş gibi dayatılan günlerden farklı bu meslek gruplarına ait günlerin kutlanması bence. Özellikle bu günler, meslek grupları, sivil toplum örgütleri için, sorunlarını dile getirebilme, farkındalık yaratabilme günleri.

Bu amaçla, ben de farkındalığa bir nebze katkı sağlaması amacıyla bir kaç soruya cevap vermek istiyorum, sitemizin ilk 14 Mart’ında.

“Neden 14 Mart, Tıp Bayramı olarak kutlanır?”

Tıp Bayramı, 14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

14 Mart’ın seçilme nedeni buymuş. Peki ilk ne zaman ve nasıl kutlandı?

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

8 yıl boyunca Tıp Bayramı’nın başka bir tarihte kutlandığı doğru mudur?

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

Başka ülkelerde Tıp Bayramı 14 Mart’ta mı kutlanır?

Dünyada benzer kutlamalar, farklı tarihlerde yapılmaktadır. Örneğin ABD’de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan’da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü “Doktorlar Günü” olarak kutlanır.

Doktorluk zor meslek. Ameliyat olacağım gün anlamıştım ne kadar yüce bir meslek olduğunu… Öncesinde anladığımı sandığım her şey sözdeymiş…

Teşekkürler bu mesleği yapan herkese.

Kutlu olsun.

(Burçak Şenler Sınmaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir