Sosyal Medyanın Yararları... - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Sosyal Medyanın Yararları…

Medya 4. güç olarak anlatılmıştı derslerimizde; Yasama, Yürütme, Yargı ve Basın. Basın diyorduk o dönem. İnternetin ve sosyal medyanın keşfedilmediği dönemlerdi. Basının gücü her bir dersin yan konusuydu; ekonomi, politika, dış politika, halkla ilişkiler, reklam, toplum bilim ve benzeri her dersin. Güçler ayrılığı ilkesinde de basının önemli bir yeri vardı. Eğer basın belli güçlerin eline geçerse, doğru haber, doğru bilgi kaynaklarımızı kaybedeceğimize dair etik kurallar ve bunu temel alan hukuki kanunları öğrenmiştik. Yine de engel olunamıyordu, basının hürriyeti sağlanamıyordu. Bu konuyu uzun uzun anlatmayacağım ancak basın özgürlüğü sağlanamamasının yanı sıra, basının toplumu ilerletici ivmesini kaybetmesine de engel olunamamaktaydı. Bu yozlaşma ve kaos ortamında doğan internet temelli sosyal medya halkın sesi olmaya başladı. Bilgi kirliliği gibi çok büyük bir yan etkisi (olmazsa olmaz) mevcut ki, bu internetsiz ortamda da mevcuttu.

Ancak ben de bir blogger, youtuber ve web sitesi paylaşımcısı olarak bu trendin gücünü biliyor ve takip ediyorum. Bu araçların, iyi ve doğru yönde kullanımının, insanlığın bugünü için çok gerekli olduğunu düşünüyorum.

Ve yüzümüzü gülümseten, içimizi ısıtan bir örnek vermek istiyorum, iyi ve doğru yönde kullanılan sosyal medyanın gücü hakkında.

Fransa’da 21 yaşındaki Melanie Segard sosyal medya hesabı üzerinden babasıyla paylaştığı görüntülerin ardından dikkatleri üzerine çekti. 21 yaşındaki genç, görüntülerde 100 bin beğeni aldıktan sonra hava durumu sunarak hayalini gerçekleştirmek istediğini ifade etti. Görüntülerin 200 bin kişi tarafından beğeni almasıyla, Fransız kanalları Melanie Segard ile iletişime geçerek hava durumu sunmasını istedi. Down sendromlu Melanie Segard, ülkenin en büyük ikinci kanalı France 2 kanalının teklifini kabul etti. Bir paketleme şirketinde çalışan Melanie’nin hayali, TV kanalının verdiği 4 günlük eğitim sonrası, 2017 yılının Mart ayında gerçekleşti.

Daha pek çok örneği var…

Haydi iyi ve doğru yöndeki paylaşımları destekleyelim, kötünün ve yanlışın yayılmasına engel olalım, en önemlisi de karşımıza çıkan haberi başka bir kaynaktan da araştırmadan yalan ve yanlışın yayılmasına engel olalım.

(Burçak Şenler Sınmaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir