Siz Sadık Bey misiniz? - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Siz Sadık Bey misiniz?

Geçtiğimiz hafta bir iş seyahatimin, erken varılan havalimanında yapılan beklemeleri ve  aktarmalı uçuşu esnasında okuyup bitiridiğim roman, Sadık Bey’den bahsediyorum yazımın başlığında. On yıldır sesini soluğunu duymadığım, çok sevdiğim bir yazar, Pınar Kür’ün bugünlerine ait satırları okumak bana hüzünlü bir mutluluk yaşattı. Kitabı okumayı bitirip kapağını kapattığımda, Pınar Kür’ün artık bir şeyleri anlatmaya çabalamadığını, sadece yazdığını ve anlayanlar için ortaya bıraktığını düşündüm. Önceki bir çok  kitabını çok beğenerek okumuş, hatta okurken bir çok kelimenin, cümlenin altını çizmiştim. Sadık Bey’i okudum, bittiğinde, kitaptan başımı kaldırdım, kitabı kucaklar gibi tutarken, anladığımı düşündüm, hafifçe gülümseyerek.

Her kitap anlatımımda olduğu gibi yine yazmayacağım ne konusunu, ne bir bölümünü ne de sonunu. Girişte bahsettiğim hüzünlü mutluluk hissi, kitabı okuduğunuzda sizde oluşmayabilir, sadece huzur ya da sadece sorgulama hali hissedebilirsiniz. Sonu her bir okuyana ayrı bir duygu yaşatacak tarzda yazılmış ve oldukça etkileyici.

Yaşam tutunmaktır, tutunabilmektir. Hayatımızdaki her şey ama her şey bir sırça formuna sahiptir veya incecik bir ip üzerindedir. Kendi varlığımıza inandığımız ölçüde var olurlar, bıraktığımız ölçüde düşer, tuzla buz olurlar.

Bu roman, tüm kalabalığın içinde bir baş başa kalışın hikayesi, hem de kendinle. Kaybedenlerin hikayesi. Bana, “nasıl kaybeden olduğumuzu?” anlattı. Nelerden vazgeçmenin kaybettirdiğini, sahip olduklarımızın mutluluğumuza yetip yetmediğini, bu mutluluğun ise, vazgeçtiklerimizi gerçek unutma halimi yoksa bir rol yapma hali mi, olduğunu düşündürdü. Kitabı okuyanlar sadece Sadık Bey’i okumayacaklar, Ertuğrul’u, Semiramis’i, Perim’i, sekreteri, iş arkadaşını… yani toplumu okuyacaklar. Ve herkesin baktığı olayın aynı ama bakılan pencerelerin farklı olduğunu görecekler.

Yazar bu kitabı için, “sıkıntıdan doğan roman” demiş, iyi ki de sıkılmış.

Keyifli okumalar.

(Burçak Şenler Sınmaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir