Şifayı kaptım... Hapşuuu! - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Şifayı kaptım… Hapşuuu!

Şifayı kaptığınız için mutlu olun.

 • Nedir “şifayı kapmak”?

Grip ya da nezle olduğumuzu belirtmek için söylediğimiz bir deyim.

Evet hastayız ve şifadan bahsediyoruz. Nasıl oluyor da, hastalığın adı “şifa” oluyor?

Atasözlerimizin ve deyimlerimizin hep akılcı dayanakları vardır, buna eminim.

 • Araştırdım ve hayretle gördüm ki; grip olmanın iyi bir şey olarak anlatıldığı raporlar var.

“Grip, metabolizmanın ana organları yani kalp ve beynin kendini temizlemek için tüm vücudu kontrollü çalıştırmasıdır” diyor bir araştırma.

👉Sahip olduğunuz enerjiyi içeriye çekerek beden temizliği yapmasıdır.

✅Grip’in vazifeleri:

💎Halsizlik yaparak; vücudun harekete ayırdığı enerjiyi toksin yakımına yönlendirir.

💎İştahı keserek sindirim organlarındaki kireçlenme, iltihaplanma, iç zar ve kaslardaki ( ağız, mide vs.) bakım onarımı sağlar.

💎Öksürük, balgam ve geniz akıntısı yaparak beyni ve tüm üst solunum yollarını temizler. Öksürük, burun akıntısı vs. olduğunda kesmeye yönelik ilaç almayın, içerde kalan atıklar tümörleşme yapabilir. Akıntı, aksırık – tıksırık ile beyne uzanan tüm üst solunum yolları temizlenir.

💎İshal yaparak beynimizden aşağıya doğru inen tüm toksinleri boşaltım yolu ile atar ve bağırsakları da onarır.

Virüslerin sebep olduğu bu hastalıkları geçirenlerde, gerçek manada, yani çok kuvvetli ve ömür boyu süren bir bağışıklık meydana gelir.

 • Şöyle bir düşünce aklıma geldi, grip aşısının mantığı nedir?

Grip aşısı, cansız denilen inaktif virüslerden üretiliyor. Yani hastalık yapma özelliği yok ama vücuda virüs verilerek bağışıklık sistemini harekete geçirip vücudun hastalığa karşı hazırlıklı olmasını sağlıyor.

Ee!.. Yani?

 • Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta diyor ki;

“Sayısız araştırmayla desteklenen hijyen teorisi, özellikle çocukluk çağında geçirilen bu masum enfeksiyonların insanları aslında alerji, astım, saman nezlesi, egzama, romatizmal ve oto-immün hastalıklar ve hatta kanserlere karşı da koruduğunu gösteriyor.”

“Bunun için grip, nezle olanlar hiç üzülmesinler, şifayı kaptıkları için mutlu olsunlar.”

 • Berna Laçin’in bir yazısında, diyetisyen doktorunun;

yeni gittiği kanserle mücadele eğitiminde, gripte ilaç kullanımının, vücudun savaşma yetisi kazanmasına engel olduğu, sonra kanser gibi daha zorlu düşmanla karşılaşan bünyelerin ne yapacağını bilemediğinden bu hastalıkla savaşamadığını ve ileri seviye kanser hastalıklarının artışındaki sebeplerden birinin de bünyelerin yerine hep ilaçların virüslerle savaşması olduğunun altı çizilmiş.

Yani neymiş… Şifaymış grip olmak…

 • “Şifa” yı anlamaya çalıştık. Peki, özellikle “kapmak” kelimesi neden kullanılmış?

Çünkü, sanılanın aksine soğuk havadan değil de, çoğunlukla hapşırma ve öksürmeyle etrafa yayılan damlacıklar yoluyla vücuda giriyor grip virüsü, kişiden kişiye hızla bulaşma özelliğine sahip.

 • Bu arada nezle ile grip aynı şey değil biliyoruz da, farkı nedir?

Dr Özlem Kurt’un bir söyleşisinden;

“Grip (influenza) ve nezle (soğuk algınlığı), belirtileri sıklıkla karıştırılabilen iki farklı hastalıktır. Her iki hastalıkta viral bir infeksiyon olmakla birlikte farklı viruslerle meydana gelir.  Nezleye sebep olan 100’den fazla virus vardır ve bu nedenle defalarca kez nezle olmak mümkündür. Nezle ile gribin en önemli farkı gripte ateş olması; nezlede olmamasıdır. Ayrıca nezle genellikle “ayakta geçirilen” bir hastalık iken grip hastaların günlük işlerini yapmasını engelleyecek kadar halsizliğe yol açabilir. Her iki hastalıkta da burun akıntısı veya tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve öksürük olabilir.”

Kısaca;

GRİP ŞİFADIR ONUN İÇİN ESKİDEN GRİP OLUNCA ŞİFAYI KAPTIN DENİRDİ.

Çok Yaşayın!

(Burçak Şenler Sınmaz)

Not: Hapşıran kişiye neden “çok yaşa” denir? Bunu araştırmak da sizde olsun. Sağlıklı günler dilerim.

Şifayı kaptım… Hapşuuu! için 2 yorum

 1. Çok enteresan .hiç bu yönünü bilmiyordum ilaca karşıyım ve mecbur olmadıkça kullanmam hiçbir zaman.tesekkurler bu değerli paylaşım için.ogrenmenin yaşı yoktur diye boşuna söylenmiyor.
  Keyifli günler dileğiyle

 2. Burçak Şenler Sınmaz

  Atalarımıza kulak vermek lazım… Yılların deneyimini yeniden yeniden deneyimlemek zaman kaybı olacaktır. Ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir