Pancarın/Parfümün Dansı... - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Pancarın/Parfümün Dansı…

Çok okunan ya da çok satılan kitapları okuyamama huyumdan dolayı, okuması bugünlere kalan bir roman…

Parfümün Dansı… İlk basımlarda ismi, Pancarın Dansı!

Yazarı Tom Robbins.  Onbir  adet kitabı olan Tom Robbins hakkında şöyle bir ifade var;

“Thomas Eugene Robbins, Amerikalı roman ve kısa hikâye yazarı. Robbins, “Oyunculuk, uçarılık değil bilgeliktir” görüşünü ön plana çıkarıp çılgınlık derecesinde oyuncul romanlar yazmaktadır. Romanları, hayatın daha ciddi yanlarını inkar etmez; “her şeye rağmen mutluluk” ilkesinin savunuculuğunu yapar.”… Böyle yazılınca hakkında ilgimi çekti.

“Kovboy Kızlar da Hüzünlenir” ilgi görmüş kitaplarından biridir, ancak yükselişi, adının dünya çapında duyulması, 4. kitabı olan Parfümün Dansı romanıyla olmuştur.

“Oyuncul romanlar yazmaktadır” ne demek? Merak etmiştim, romana başlamadan önce. Oyuncul ifadesi, kendisinin hayata bakışıdır aslında, oldukça mizahi ve metafor dolu bir bakış, bir anlatım. Bu anlatıma sahip olabilmek, iyi bir gözlem ve gözlenenler arası kurulacak bağlantıda iyi bir zihinsel köprüleme gerektiriyor.  ilk bir kaç sayfa sonrası anlatımına ve bakış açısına alışıyorsunuz. Çok da keyifleniyorsunuz.

Romana gelince… Oldukça akılcı, bir o kadar da fantastik bir roman. İçinde yok yok. Okurken; “acaba” dedim “tüm efsaneler kuantum fiziği mi içermekte?” Sonra kendi kendime güldüm; “Elbette 😀 Fizik nedir ki? Doğanın anlaşılmasından başka..!”

Binli yıllardan günümüze, gelenekler, coğrafyalar ve felsefeler ulaşıyor dağarcığımıza, kahramanlarımız Alobar ve Kudra ile. Bir de Pan var; Yunanlıların ölümlü tek Tanrısı, keçi  ayaklı Tanrı.

Pan söz konusu olunca, arzu var, şehvet var…ama en önemlisi ölümsüzlüğü arayış var.

“Ölüm herkesin çorbasındaki bir sinektir.”

Anlatması zor, anlaması kolay bir kitap.

Nefes Tekniği, Yoga, Kuantum, Descartes, Einstein, İstanbul, Suyun ve arınmanın önemi, detoks, psikoloji… daha bir çok kavram hikaye içinde ancak bu kadar güzel verilebilir!

Parfüm üzerine çok büyük bir bilgi aktarımının yanı sıra, anlatımına soyunduğu her konuyu etraflıca inceleyip romanda anlatırken, vurgulama yaptığı ölüm ve yaşam temalarının kokusunu satırların arasına  bırakmış Robbins.

Bir çok sözünün altını çizdim, birçoğunu anlamaya çalıştım ve bir kaçına karşı çıktım.

Şimdi başka bir kitabını okuyacağım, sevdim Thomas Eugene Robbins romanlarını okumayı.

“Her türlü depresyonun kaynağında kendine acıma vardır, insanlardaki her türlü kendine acıma da kendilerini fazlasıyla ciddiye almalarından kaynaklanır.”

Romanın bazı bölümlerini baştan okuma isteğim var. 😀

Keyifli okumalar…

(Burçak Şenler SINMAZ)

Cengiz Han’a Küsen Bulut…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir