Örümcek Adam Hayatını Kaybetti... - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Örümcek Adam Hayatını Kaybetti…

Kötülerle savaşan çizgi kahramanların babası hayata gözlerini kapattı.

Sadece Örümcek Adam mı? X-Man, Demir Adam, Kara Dul, Bruce Banner, Doktor Strange, Galactus, Mary Jane Watson, Kara Panter, Gümüş sörfçü, Punisher, King Pin, Profesör X…. daha bir çok çizgi ve sinema karakterinin yaratıcısıydı.

Stan LEE, Stanly Martin Lieber, 95 yaşında,  geçen yıl, ilham kaynağı eşinin veda ettiği yaşta hayata gözlerini kapadı.

Ailesinin maddi sorunları nedeniyle okuyamamıştı. Çalışması gerekiyordu.

1942 yılında sadece 20 yaşındayken ilk efsanesini, Kaptan Amerika’yı yazdı.

Fantastik Dörtlü herkes tarafından sevildiğinde ise yıl 1961’di

Örümcek Adam’ı yarattığında ise artık 30 yaşındaydı.

Tüm hayatı boyunca Marvel Comics (Timely-Atlas)’ de çalıştı.  II. Dünya Savaşı sonrası Marvel Comics’in ayakta durmakta zorlandığı dönemde en büyük rakibi DC Comics büyük bir atılım gerçekleştirir. Yeni süper kahramanlar ile elini güçlendiren DC Comics, “Adalet Birliği” adı ile tüm süper kahramanlarını tek çatı altında toplar. Marvel Comics’in yöneticisi Martin Goodman ve yazarı Stan Lee Adalet Birliği ile rekabet edebilecek bir süper kahraman takımı kurmak için işe başlar. Marvel Comics’in bu atılımı Fantastik Dörtlü’yü ortaya çıkarır. Fantastik Dörtlü’nün başarısı Marvel Comics’in ekonomik sıkıntılarından kurtarmayı başarır.

Bu başarılı dönemde 90’lı yıllarda son bulur. Çizgi romanların eskisi gibi satış yapmaması, süper kahramanlarını beyaz perdeye taşımaya başlar.  Marvel Comics,  süper kahramanlarını satmak istemez. Bu durum Marvel Comics’in iflasına sebep olur. Ekonomik açıdan zor durumda kalan Marvel Comics, süper kahramanlarını farklı yapım şirketlerine satmak zorunda kalır. 2009 yılına gelindiğinde ezeli rakibi DC Comics’in çok altında kalan şirket, “The Walt Disney Company” adlı yapım şirketi tarafından satın alınır.

Sonsuzluk Taşları bu dönemden sonra ortaya çıkar.

Bu hikaye, sonsuzluk taşları denilen ve evrenin en güçlü silahını oluşturan 6 adet taşa sahip olmak isteyen kötü güçlerle olan savaşı anlatır. Bu projede her film ve her süper kahramanın ayrı hikayeleri olmasının yanı sıra bütün filmleri bir araya getiren ortak bir alt hikaye vardır.

Marvel Comics filmlerini ilk kez izleyecek olanlar için diyebilirim ki, 2008’de başlar filmler, tanıdık karakterlerle, bugüne kadar sürer ve hatta ,2019 sonuna kadar bir sıra ile çekilip vizyona girecektir.

Örümcek Adam dijital karakteri (emojisi), büyükbabasız kaldı.

Işıklarda uyu Stan “The Man” Lee

(B.Ş.S.)

Kaynak; Amazon.com

Ey Özgürlük..!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir