Değişen Nedir? - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Değişen Nedir?

Son dönemlerde çevremi mi değiştirdim yoksa ben durdum çevrem mi değişti?

Kavramlar birbirine girdi, karıştı..aklımızın karışıklığı gönlümüzü sıkıştırdı, bizi nefessiz bıraktı.

24 Kasım’ın neden kutlandığı konusunun tartışıldığı bir 23 Kasım’a gözlerimi açtım dün sabah. Bir değil bir kaç yerden duydum bu karşı duruşu… Saygım sonsuz arkadaşlarımın fikirlerine ama ben de fikrimi açık açık belirteyim, tabi daha çok da bilgilerimi sizinle paylaşayım istedim.

Bir kaç gündür öğretmenler günü kutlamaktayız sitemizde, çünkü bir gün yetmez hatırlamaya, teşekkür etmeye.

Aslında Biliyor musunuz;

Bu tür özel günlerin kutlanma nedeni, öyle basmakalıp bildiğimiz söylemlerdeki gibi; ticari amaçlı hediyeler almak, ekonomide para dönüşünü sağlamak değildir.

Gerçekten iyi niyetle, bu günlere dikkat çekmek, sorunları ortaya koyup çözmek, planlama yapmak, daha iyi ve daha doğruya ulaşmak adına, bilgi, fikir paylaşımında bulunarak toplumsal farkındalık yaratmaktır asıl neden.

Ancak bugün kutlayacağımız 24 Kasım için son zamanlarda bazı duyumlar alıyorum. Üzülerek, bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunduğunu görüyorum. Yanlışlar doğruymuş gibi anlatılıyor. Bakın nasıl hatalar bunlar:

 • Yanlış 1) “Dünya Öğretmenler Günü 5 Ekim’di, 1980 darbesi bunu değiştirdi, 24 Kasım yaptı”

Sevgili okurlar, evet bir darbe oldu ve darbeler halklar için çok kötü dönemlerdir. Ben de buna karşıyım. Ancak önemli bir kronolojik hata vardır bu söylemde. 1980 darbesi sonrası 24 Kasım, Türkiye’de öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu kararı, 1981 yılında iktidarda olanlar almıştır. Yani darbeyi yapan iktidar. Ancak, 5 Ekim Dünya Öğretmenler günü, bundan tam 13 yıl sonra ilan edilmiştir. Yani öyle ya da böyle biz kutlamaya başladıktan sonradır. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından ilan edilmiş bir öğretmenler günü daha evladır diyor olabilirsiniz ama…

Hep dediğim gibi; Batı’nın batısında da doğu vardır. Bir çok fikri doğudan almış batıyı takip eden bir doğu döngüsü söz konusudur.

 • Yanlış 2) “Tüm dünya 5 Ekim’de kutlarken biz niye illa 24 Kasım’da kutluyoruz?”

Dostum, arkadaşım… Dünyada öğretmenler gününü  5 ülkenin 5 Ekim’de kutladığı, bir google araştırma bilgisidir.

Estonya, Litvanya, Fransa, Bulgaristan ve Kanada – 5 Ekim’de,

Brezilya – 15 Ekim,

Polonya – 14 Ekim,

Şili – 16 Ekim,

Avustralya 27 Ekim’de

Ekvador – 13 Nisan,

Vietnam – 20 Kasım,

Hindistan – 5 Eylül’de,

Tayland – 16 Ocak,

Kosta Rika – 22 Kasım,

Venezuela – 15 Ocak’da…. Bu böyle sürüp gidiyor. Yazının en altında kaynağı yazacağım, tüm ülkelerin kutlama tarihlerine bakabilirsiniz.

Görüldüğü gibi “tüm dünya” söylemi yanlıştır…

 • Yanlış 3) “24 Kasım öğretmenler Günü silah zoruyla kabul ettirildi”

Yıl 1981’miş. Yine googledan sordum öğrendim. Kimse bana silah dayamadı gidip öğretmenimin gününü kutlayayım diye. Böyle bir günü duyunca, coşku ve sevinçle gidip öğretmenlerimizin gününü kutladık. Bahçe ve ağaçlardan topladığımız çiçekler elimizde koştuk, boynuna sarılıp öptük öğretmenlerimizi. Hatta galiba ilk yıl değil, çünkü daha duymamıştık ( o zaman böyle bir internet ve hızlı iletişim ağı yok tabi), sonraki yıllardan birinde başladım ama tam olarak ne zamandı hatırlamıyorum. Yine de lise bitmedendi, eminim. Bu güne diğerlerinden daha çabuk adapte olmadık; her yaratılan gün gibi “bu da nereden çıktı” diyenler oldu, ama sonrasında toplumca kabullenildi. Biraz hatırlıyorum da; hatta ‘iyi bile oldu böyle bir gün’ diye düşünmüştü büyüklerimiz, öğretmenlerin sorunlarına çözüm bulmak adına bir çok sempozyum düzenlendiğinden.

Dönemin ızdırabından öğretmenler de payına düşeni almıştı, bu hiç bir zaman yadsınamaz bir gerçektir. Ancak bununla birlikte, öğretmenler günü diğer günlerden daha yürekten kabul görmüştür.

 • 4) Bütün dünyada ortak kutlanıp, tüm insanlığın aynı gün olarak kabul ettiği tek özel gün, YILBAŞI’dır. Tarihçesine gelince;

Çok eski tarihlerde, Roma takvimine göre 1 mart,  yılbaşı olarak kabul ediliyordu. Bunun nedeni ise Roma takviminin 10 aydan oluşması ve ilk ayın  da mart olmasıydı.

 Roma’ nın 2. kralı olan Numa Pontilius’ un, takvime Ocak ve Şubat aylarını eklemesiyle birlikte yeni yıl marttan ocağa taşınmış oldu. Yeni yılın 1 Ocak günüyle başlayacağını kesin olarak Julius Caesar tarafından duyuruldu.

Günümüzde, bütün dünyada 1 Ocak yılbaşı olarak kabul edilir ve kutlanır.

 • 5) Özel günlerin seçimini incelediğimde, Türklerin bu konuda daha özenli seçim yaptığını görmekteyim. Kimseyi yüceltmek ya da yermek değil niyetim ve bu kesinlikle şahsi fikrim. İsmail Hakkı Tonguç’un ya da Hasan Ali Yücel’in doğum ya da ölüm günleri ya da bir başka iz bırakan öğretmeninki seçilebilirdi belki ama, Millet Mektepleri’nin açıldığı ve  en büyük öğretmenin, Baş Öğretmen olduğu günün, ülkemizin öğretmenler günü olarak seçilmesi oldukça makul.

Evet bir darbe iktidarının seçimi olan bir gün öğretmenlerimize adanmıştır.

Kutlamamak sizin seçiminizdir.

Ama unutmayın ki; bu kutlama, darbeyi kutsamıyor.

Bir şeylere karşı çıkmayı anlayabiliyorum bununla birlikte, bu kadar da zorlama bir çıkarımla her gün kutlamamız gereken öğretmenlerimizi üzüp insanları neye inanıp neyi bileceğini karıştırmış hale getirmekten kaçınmalıyız.

Gerçek karşı duruşlar bunlar değildir, bu sadece sizin karşı durma enerjinizi boşa harcatacaktır, naçizane fikrim.

Tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ kutlu olsun.

Ve Atatürk’ün dediği bir gerçek ile bugünün önemini biz de vurgulayalım ki, böyle günleri kutlamanın değeri daha da anlaşılır olsun;

 “Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir.”

(Burçak Şenler Sınmaz)

Dünya ülkeleri öğretmenler günü için; https://www.cnnturk.com/yasam/ogretmenler-gunu-hangi-ulkede-ne-zaman-kutlaniyor adresi kaynak olarak kullanılmıştır.

Jüri Ağlayarak Dinledi!

Teşekkürler Öğretmenim, Teşekkürler Yılmayan Azmine!

Sorduk Hasan Öğretmenimize…

Değişen Nedir? için 4 yorum

 1. Burçak yazında daha önce hiç haberim olmayan bir takım gerçekleri öğrenmiş oldum.Canım teşekkür ederim.Bende bu sene ilk kez öğretmenler gününe duyarsız kaldım.Yazının altına yorum olarak yazmak istemediğim duyarsızlığımı nedenini yazında bize ulaştırdığın bilgi gönderimin ve yazı heyecanın bastırdı…

  • Burçak Şenler Sınmaz

   Ben hem 24 Kasım’da hem 5 Ekim’de hem de her gün kutlarım. Ödenmez yoksa senin babanın, annenin hakları… Teşekkürler canım.

 2. Sevgili Burçak, öğretmenler günü tarih olarak sadece bir imge 1,5,7 kasımda olabilir sorun değil asıl amaç topluma ,milletlere yön veren eğitimin mimarı olan eğitimcileri hatırlamak onların ne kadar kutsal görev yaptıklarını göz önüne getirerek günün önemini hatırlamak hatta münkün olsada senede 2,3 kere kutlasak isterse hitler in seçtiği gün olsun hiç önemli değil önemli olan öğretmenlerinin önemine dikkat çekmek ve o gün geçmişi dikkate alarak ve geleceği düşünerek öğretmenler için daha neler yapılabilir olmasıdır,bu arada
  güzel bilgiler verdiğin için teşekkürler ben 24 kasımda hayatıma dair ço şeyler vermiş olan ilkokul ,lise ve üniversite öğretmenimi aradım saygılarımı ve sevgimi belirttim sanırım onlarında benden isteği sadece bu kadarcıktı bence herkes ulaşabilir sevgi ve şükranlarını öğretmenlerine ulaştırabilir.

  • Burçak Şenler Sınmaz

   Erhan, bunları yazabiliyoruz ya ilkokul 1.sınıf hocamızı, her yazımızda hatırlıyor muyuz? Her bir harfimizde emeği var halbuki, okumayı sevdiren 3.sınıf öğretmenim, bilimi, sporu, sanatı, mesleği sevdirenler… Dediğin gibi biz hatırlayalım da,günün tartışması onların kalbini kırmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir