Neden intihar? - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Neden intihar?

Yaşamla ve ölümle hesaplaşmak için yazdı, yazdı, yazdı. Kısacık hayatına bir çok yazı ama çok daha fazla düşünce sığdırdı. Hem içe dönük yazabildi; kendini yaşamını, duygularını sorguladı, hem dışa dönük yazarak; toplumdan kopuk bir birey olmadığını gösterdi. Topluma şekil verenlerin tek tek bireyler olduğunu biliyordu. Bu tarzı onu çok okunan bir yazar yaptı ancak kolay kolay anlaşılamadı, hem yazar hem kadın olarak. Özgürlüğüne düşkün oluşu yazılarındaki isyanına, yazılarındaki isyanı ise yaşamının inişli çıkışlı olmasına neden oldu. Ve tam tersi.

Keskin gerçekliğin, duygulardaki kırılmaların yazarı Tezer Özlü intihar etmedi. Yazılarının aksine kendisini mutlu sayanlardandı, tüm yaşadıklarını sentezleyerek, iki kültürü bilip Türkiye’de yaşayarak, evliliği, boşanması, sevgili kızı, her şey ama her şey ile hayatına anlam katanlardandı.

Tezer Özlü, yaşayan bir çok kişi gibi olmayıp, nasıl bir Tezer olacağını seçenlerdendi, varoluşçuydu. Hayatı karşılayıp onunla yaşamak yerine o hayata gitti. Kendi hayatına sahip olan insan, aşkı, hüzün yerine coşkuya, sevgisizliği, aşka, yalnızlığı yaratıcılığa dönüştürebilirdi, inanmış ve uygulamıştı. Bu nedenle de sanılanın, bilinenin aksine, intihar etmemiş, kansere yenik düşmüştü.

Belki de bu yanlış kanı onu, edebiyatın bir başka mahzun prensesine benzetmemizden kaynaklanıyor;  Sylvia Plath. “Toplumun ar namus kavramıyla didişen” kadın karakterleri…

Toplumun önyargılarına, kalıplarına boyun eğmeyen bu kadın yazarlar ve daha bir çoğu, fikirleri, yazdıkları bizi dönüştürdükçe ölmeyeceklerdir. Bu nedenle 43 yaşını donduran Tezer Özlü’yü bugün bir kez daha hatırlayıp hatırlatarak, okumayanların, özellikle Türk toplumunda kadın olarak okumamış olanların okumasını öneriyorum.

(Burçak Şenler Sınmaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir