Mutlaka gidilmeli, görülmeli..! - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Mutlaka gidilmeli, görülmeli..!

Machu Picchu, bu ne biçim hikaye böyle …

Morjinal Dünya

Müjdat Hacıoğlu; geziyor, görüyor, anlatıyor;

Amarikalı Hiram Bingham , Yale’de Hoca, yazar ve gözde bekar iken meşhur ve zengin aile Tiffany’lerin kızı ile evlenir. Ama kısa zamanda bu zengin damat pozisyonundan, evlilikten o kadar sıkılır ki, kaçmak için fırsat kollamaya başlar ve kendine Üniversiteden bir keşif gezisi ayarlar ve Inka’ların kalıntıları Wilcobamba’yı aramak için kendini dağa taşa vurur.
Bu hayatı çok sever ama bir yandan da eşine “seni çok özlüyorum” diye mektuplar yazar. Wilcabamba’yı bulmaktan umudu kesip dönecekken , bir köylü ..” şu dağın ardında yüksek bir dağ var orada hep taş maş var , verirsen 50 cent bizim oğlan seni götürsün” der ve Machu Picchu’yu bulur. Ama taş kafa Hiram Bingham bulduğunun aradığı yer olduğunu anlamaz zira elindeki tapografya ya göre Wilcabamba 70-80 km ötededir. Yine de ekibinden bir kaç kişiyi burada bırakır , yola devam eder . Ama aradığı yerde bir şey bulamayınca ve ödenek bitince , Machu Picchu’ya döner ve kazı ekibinin ortaya çıkardığı kalıntılardan büyülenir, aradığı yerin Inka’ların 300 yıldır kayıp şehrinin burası olduğunu anlar.

And Dağlarına yapılan şu şehre bir bakar mısınız! Ne kadar büyüleyici…! İnkaların eseri. Kendi dillerinde İnka, prens demek… Bu bilgiler de benden, Müjdat’ın hikayesi devam edecek.

And Dağları’nın batı kıyısında çöl ve vadiler yer alırken, yine bu dağların kuzey doğu kesimlerinde tropikal bir yağmur ormanı iklimi hakimdi. Bu imkanlardan sonuna kadar faydalanan İnkalar, kıyı bölgelerde balıkçılık, iç bölgelerde sulu tarım yapmış, daha yüksek bölgelerde patates yetiştirmiş, dağlık bölgelerde lama ve alpakalardan yün ve et üretimi yani hayvancılık yapmıştır.

‘Tahuantinsuyu’, dört çeyreğin ülkesi… Dört eyaleti ifade eder, dördü bir ülke.

Efsanelere göre İnka İmparatorluğu’nun kuruluşu, dört kardeşin eşlerini de yanlarına alarak Pacari Tampu’daki mağaralarını terk etmeleriyle başlar. Dört kardeşten biri olan Ayar Manco, Cuzco Vadisi’ne yerleşerek İnka uygarlığının temellerini atar. İnkalar Ayar Manco’yu İnka İmparatorluğu’nun 12 ya da 13 imparatorun ilki kabul eder ve efsanelerinde adı, hem uygarlığı getiren kahraman, hem tanrı olarak onurlandırılır.

İnka mimarisinin beni ve herkesi şaşırtan bir özelliği, kusursuz bir şekilde yontulup perdahlanmış büyük taş bloklarını kullanmaları ve kapılar ile pencereleri dikdörtgen değil yamuk biçiminde yapmalarıdır.

(Burçak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir