Körolası zalım felek! - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Körolası zalım felek!

Bir rivayete göre; Yıllar önce, Fırat Nehri civarında yaşayan Hamo Dayı adında bir adam, Urfa’da askerlik yapan oğlunu ziyaret etmek için atıyla yola çıkar.

Fırat Nehri’nden geçişleri sağlayan ilkel sal yardımıyla karşıya geçerken atı huysuzlanır ve sal şiddetli sallanma nedeniyle devrilir. Atıyla suya düşen adam, güçlü akan nehir akıntısına kapılarak boğulur.

Ailesi günlerce Hamo Dayı’dan haber alamaz. Merak edip araştırmaya başlarlar ve nehirden geçerken salın devrilmesi sonucu boğulduğunu öğrenirler. Bu üzücü olayın ardından eşi ve yakınları ağıtlar yakarak ölümünden duyulan acıyı dile getirecek sözler söylerler.

Yakılan bu ağıtların Fırat Türküsünün hikayesi olduğu düşünülür.

Bu bir hikayedir ve gerçekte olup olmadığı konusunda hiçbir bilgi yoktur.

Acılı hikayenin, söze gerek duymayan bestesi içimize işliyor.

“Mezopotamya bölgesinin can damarı olan Fırat Nehri, Karasu ve Murat sularının birleşmesiyle oluşur. Tarihin ilk dönemlerinde Sümer, Babil gibi Mezopotamya devletlerinin yasalarına girecek kadar önemli bir nehirdir. Tarihçi Herodot, Babilliler’in Fırat Nehri üzerinde bentler yaptığından söz etmektedir.

fırat nehriSiverek ilçesinin Dağbaşı Bucağı yakınındaki Mektalan Geçidi’nden Şanlıurfa topraklarına giren Fırat Nehri, bu noktadan güneye akarak Adıyaman-Urfa sınırını oluşturur.

Şanlıurfa toprakları içinde uzunluğu 270 km ‘ yi bulur. Düzensiz bir akış rejimine sahiptir. Nisan ayında en üst seviyeye çıkan su yükselmesi Mayıstan itibaren alçalmaya başlar ve Eylül ayında en düşük seviyeye iner. Fırat Nehri’nin toplam yatak uzunluğu 2800 km .dir. Kollarıyla birlikte 1263 km . boyunca Türkiye topraklarında akar ve Birecik ilçesinin batısından Suriye topraklarına girer.

Suriye topraklarını da suladıktan sonra Irak’ta El Kurra bölgesinde Dicle nehri ile birleşerek Şattü’l Arap (Arap Körfezi) adını alır ve Basra Körfezi’ne dökülür.

Türkiye’nin en büyük projesi olan GAP’ın dayanağı olan Fırat Nehri üzerinde, Keban, Karakaya, Atatürk Barajı, Birecik Barajı ve Karkamış Barajı olmak üzere 5 baraj kurulmuştur.”

Kaynak sayfa: bilgimanya sayfası

(B.Ş.S.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir