İlgi Obezliği / Bilgi Hazımsızlığı - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

İlgi Obezliği / Bilgi Hazımsızlığı

İLGİ OBEZLİĞİ

 

Bu öyle tehlikeli bir obezlik ki, bütün hayatınızı dumura uğratabilir. 300 kilo bir bedenle sıfır harekete mahkum olmasanız da, benzer bir ilgisel ucube haline gelip sıfır harekete olmasa da sıfır hareketliliğe mahkum olabilirsiniz.

Mustafa Acungil yazmış… Sadece kendisine “müthiş” diye bir mesaj gönderdim. Her bir satırı belki 4 kez okudum, okuyun lütfen.

Ne demek ilgi obezliği? Temel olarak yine yokluklar dünyası çokluklar dünyası karşıtlığından kaynaklanıyor. Binlerce, onbinlerce yıl boyunca insanın dikkatini çeken şeylerin sayısı kısıtlıydı ve büyük ölçüde başa çıkabileceği sayıdaydılar.

 

Avcı toplayıcı olarak yaşayan insan, ormanda yaşayan bir hayvanın ilgisini çekebilecek sayıda uyarana maruzdu ve biraz daha fazlası. Konuşan bireylerden oluşan bir grubu vardı. Ve bunun getirdiği ekstra bir yük. Ama koskoca bir ön beyini vardı zaten bunun için fazladan.

 

Köylünün, küçük şehirlinin ve genel olarak dijital dönüşümün devrimleri öncesi insanların, sanayi devri insanının bile ilgisi için yarışan, dikkatini çeken unsurların sayısı kısıtlıydı. Bir elli yıl geriye gitsek, kalınca bir günlük gazete olurdu belki en zorlayıcı unsur.

 

Oysa dijital dünyada, televizyon kanallarıyla, sosyal medya ortamlarıyla, ışık hızına çıkan iletişimle, hayatın çok ama çok artmış temposu ile, işler çığırından çıktı. Artık ortalama insanın karşısına çıkan uyaran sayısı inanılmaz boyutlarda.

 

Muhtemelen, dedelerinizin sizin yaşınızdayken bir sene boyunca dikkatini çekmeye yönelik oluşan ilgi uyaranlarıyla siz bir günde aynı sayıda dürtene muhatap oluyorsunuz. Yani bir yıllık dikkat çekici unsur bir günde tepenize yığılıyor.

 

Yani geçmiş dönemlerin insanları ilgilerini çekecek şeylerle gayet hazmedebilecekleri bir hızda karşılaşırken, hatta zaman zaman ilgi çekici şeylerin kıtlıklarını yaşarken, biz ciciler biciler cehennemindeyiz.

 

İlgimize saldıran o kadar, o kadar ve o kadar fazla şey var ki, ilgi kuramama çölündeyiz. Yani nasıl Büyük Sahra’da suyun yokluğuyla çöl varsa, Kutuplarda da suyun ‘yanlış formda’ çokluğuyla çöl var.

 

Eskiden ilgi kuracak şey bulamadığımız için sıkıntı çekiyorduk, bulduk mu da kuruyorduk ilgimizi, veriyorduk dikkatimizi, ilerliyorduk. Şimdi ise burnumuzun dibine kadar sokulmuş öyle bin ilgiye değer şey var ki her saniye için, hiçbirini yakalıyamıyoruz, yakalasak da tutamıyoruz aklımızda.

 

Bu tehlikeden Sinan Canan’ın da bahsettiğini işitmiştim. Sonra beraber #DijitalGelecekteİnsanKalmak’ı yazarken de en çok dikkat çektiğimiz konulardan birisi bu oldu. Gençleri mahveden, hayatlarını kısırlaştıran, geleceklerini karartan bir tehlike bu.

 

Ne dersiniz? Siz ne düşünüyorsunuz? Örnekleri var mı bu durumu yaşadığınız? Ya da başkaları yaşarken gördüğünüz? Biraz tartışalım. İlginizi çekmeye değer bir içerik oldu mu bu? Yoksa bu da o binlerce burnunuza sokulan şeyden biri mi?

 

Bir pırıltı, bir tıkırtı hissettiğiniz halde, derinlerde bir yerde sizin için çok önemli bir şeye temas ettiğini anlık olarak düşündüğünüz halde, unutup gidecek misiniz bu akışı da? Ne yapmalı peki? Yorumlarınızı, fikirlerinizi yazın.

 

Evet, ilgilenenler oldu, okuyanlar oldu, beğenenler oldu. Biz de o ilgilenilecek şeyler bombardımanına umarız ki faydalı olan bir şeyler katmış olduk. Şimdi sıra geldi çözüm önerilerine. Sorun söyleyip bırakmayalım. Çözüm için önerilerde bulunalım.

 

  1. İlginize saldıran unsurların bir kısmı apaçık zararlıdır. Zararlı olanlardan kurtulmak için filtre yeteneklerinizi geliştirin. Zararlı bir arkadaştan uzaklaşmak nasıl daha iyiyse, bu tür içeriklerin olduğu hesaplardan da uzaklaşın. Bırakın takip etmeyi, olsun bitsin.

 

  1. İlginize saldıran unsurların bir kısmı zararsız geyiklerdir. Bunlarla ilgili zaman kısıtı koyun. Geyik olmayan konulardan da keyif almanın mümkün olduğunu unutmayın. Geyik için ideal kısıt: 0 Dakika/Gün. Rahatlamak için gerekli olduğu durumlar hariç 🙂

 

  1. İlginize saldıran unsunların bir kısmı az yararlı şeylerdir. Az yararlı olmalarının sebebi kalitelerinin kısıtı ya da temel ilgili alanlarınıza uzaklıkları olabilir. Az yararlı ve çok yararlıları birbirinden ayırmayı ve gerçekten kaliteli olanı seçmeyi öğrenin.

 

  1. Kendinizi tanımaya vakit ayırın. Özünüzü dinleyin. İlgi alanlarınızı, sizin için gerçekten değerli alanları bilin ve öğrenin. Bunlara ‘su katılmamış’ zamanlar ayırma yeteneği geliştirin. Odaklanamayan insan yetenekli olsa ne yazar!

 

  1. Gerçekten kaliteli ve yararlı uyaranları filtreleyip alabilir hale geldiniz. Süper ama iş bitmedi. Bunlar bile haddinizi aşacaktır. Kaç kere söylemem gerekir bilmiyorum ama gerçekten de artık yokluklar dünyasında değil çokluklar dünyasındayız.

 

Kaliteli ve yararlı uyaran kaynakları arasında bile seçim yapın. Kaliteli ve faydalıyı ayırt etmeyi öğrendinizse, bunların içinde nasıl seçim yapacağınız çok önemli değil. İyiler hele de en iyiler arasında gerekirse rastgele bile seçim yapabilirsiniz.

 

  1. Allah aşkına, dikkat aralığınızı genişleterek gerçekten önem verdiğiniz konulara gerçekten odaklanın. Bir tweet okuyabiliyorsanız ama o konu sizin için çok önemli olduğu halde ve içerik çok kaliteli olduğu halde devamındaki akışı asla okuyamıyorsanız, büyük sorununuz var.

 

  1. Önem verdiğiniz konularda KİTAP OKUYUN. Bir konu sizin için çok önemliyse bu konuda yirmi, otuz tane kitap okumuş olmanız gerekir. Ama günümüz şartlarında bir tane bile okuduysanız bahtiyarsınız. Yetinmeyin, odaklanın, derinleşin.

 

  1. Önem verdiğiniz konularda tüketici olmakla yetinmeyin, üretici haline gelin. Yazın, çizin, fikir üretin, insanlarla konuşun, dinleyin, anlatın… Öne düşün.

 

  1. Ve unutmayın, odaklanmanıza ve ilerlemenize, gelişmenize engel olan zararlı ya da yararlı ne olursa olsun her türlü uyaran, beyninizin afyonudur, esrarıdır, bonzaisidir. Bunlar uyuşturucudurlar. Ve uyuşturucular kadar tehlikeli, zararlı ve bağımlılık yapıcıdırlar.

 

  1. Yapacaklarınızı seçerken de tekrarlanabilir, geliştirilebilir, üzerine inşa edilebilir şeyler seçin. Böylelikle maymun iştahlı hevesler değil de akıllıca geliştirilen büyük yapılar haline dönüştürebilirsiniz ilgilerinizi.

 

Dipnot 1: İlgi obezliğinin yeme obezliğinden belirgin farkı var. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın yemeyi artırmak olumluya gidemez. Oysa ilgiyi sağlıklı arttırmak mümkündür. Ve sınırı neredeyse yoktur.Daha fazla ve daha fazla şeyle sağlıklı bir şekilde ilgilenmeniz mümkündür.

 

Ama bu noktaya gelebilmek için bile önce ilgi perhizi yapabilir olmak gerekir. Ancak ilgilerinizi yönetebilir hale geldikten sonra onları anlamlı ve sağlıklı bir şekilde geliştirip büyütebilirsiniz.          Haydi..!

(B.Ş.S.)

 

Enerji Tasarruflu Ampul Kırılırsa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir