Hayatınızın en kötü gününde, doğmamış olmayı istediniz mi? - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Hayatınızın en kötü gününde, doğmamış olmayı istediniz mi?

Hayatınızın en kötü gününde, doğmamış olmayı istediniz mi hiç? Hele minicik bir yürekken ve sevgiyi beklerken…sevgiyi öğrenirken?

Andrey Zvyagintsev,  Tarkovsky’nin tahtına aday, yönetmen ve yazar.

2017 filmi, “SEVGİSİZ”.

Doğumdan sonraki kürtajın adı.

Sevgisizlik ve sevgi arayışı, filmin her karesine damgasını vuruyor. Trende, inecekleri durağa yaklaştıklarını fark eden insanların gözlerini telefonlarından ayırmadan kapıya yürüyüşlerinden, karı-koca kavgasına kadar. Sevgisizliğin, sevişirken dahi emin olunamayan sevginin filmi. Yine iddiasız görünen sahnelerle günlük yaşamı anlatan film, asıl etkisini bittiğinde bırakıyor.

Bu film, sistemin bizi götürdüğü boşluğu apaçık gösteriyor.

Senaryosunu Oleg Negin’le birlikte yazan Zvyagintsev,”herkes, eve döndüğünde sevdiğine sarılsın diye yaptım bu filmi” diyor ama bence, sevginin olmadığı çocukluğa sahip insana sevgiyi öğretmenin zorluğunu da gösteriyor.

Bu kadar durağan bir filmi, hiç sıkılmadan izleten müthiş bir görsellik ve anlatım var. Renklerin ve müziğin ruha etkisi çok güzel kullanılmış.

Bu yazının başlığını “aile içi dram” koymayı düşünmüştüm ancak görülüyor ki, artık ne aile kaldı, ne de toplum, sadece sevgisizlik girdabında boğulan, birbirine özensiz,  sevgilisiyle gittiği yemekte sofranın resmini çekip paylaşan mutsuz insanlar var. Çok acınası bir durumdayız ve kötüye gitmekteyiz.

Ancak içimi ısıtan ve Sosyal Medyayı bu amaçla kullanma kararımı destekleyen bir umut ışığı var filmin tam orta yerinde.

Liza Alerte örgütü…

Detayları yazarak filmin güzelliğini bozmak istemiyorum. Bundan sonraki mesajları Andrey Zvyagintsev’ın kadrajından izleyin. Daha anlatılacak o kadar ince politik mesajları var ki… Neyse seyredin lütfen, çok başarılı bir yönetmenden, çok güzel bir film.

SEVGİSİZ
(Loveless)

Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
Senaryo: Oleg Negin, Andrey Zvyagintsev
Görüntü: Mikhail Krichman
Oyuncular:  Maryana Spivak, Aleksey Rozin, Matvey Novikov, Vladimir Vdovichenkov, Varvara Shmykova, Yanina Hope

Rus filmi

(Burçak Şenler Sınmaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir