Hayat Nedir? Öyleyse Yazmaya Devam Et... - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Hayat Nedir? Öyleyse Yazmaya Devam Et…

Bir yazar neden roman yazar? Ya şair, şiirlerini kime yazar? Ressamın resmi neyin resmidir? Notalar kim için dökülür?

Hayatın anlamını sorgulayan bir romanın sonrasında yazacak o kadar çok şey var ki! Öncelikle teşekkürler Ercüment Bey.  İlk iki romanınız kadar akıcı, onlardan daha gizemli ve daha içsel bu deneyimin satırlarını okurken çok fazla bilgi edindim, hem okur, hem de yazmaya gönül vermiş biri olarak.

Bir insan neden yazar?

Hele de bir doktor? sorusu, size sorulan sorulardan biri olarak hep akıllardayken, muhteşem bir cevap vermişsiniz romanınızla.

Ben, yazarların, başka bir dünyadan geldiklerini düşünürdüm; kendilerine ait bambaşka dünyaları olan insanlar olduklarını, hatta insanüstü olduklarını. Gülmeyin sakın, gerçekten. Tabi özellikle sevdiğim yazarların. Arkadaşım sizi okumamı önerdiğinde, zamanımı harcayacağımı düşünmüştüm. Sizinle tanışıp sizi sevdiğini ve yazdıklarınızı abarttığını da. Gırnatacı, beni düşüncelerim konusunda hayal kırıklığına uğrattı, sevdiğim yazarlardan hiç bir farkınız yoktu. Çellocu, Gırnatacı’ya benziyordu ve onu da okumaktan keyif almıştım. Ve dayanamayıp sizi aradım. Konuşmamız, kelime kelime aklımda. O zaman da demiştim, ön yargılı davrandım, içimizden birilerinin böyle güzel yazamayacağını düşünerek. Ama hata etmişim, siz de içimizden biri değilmişsiniz, bu romanınız ile anladım. Siz de başka bir dünyadan gelmiş gibisiniz artık benim için.

Ercüment Cengiz’in son romanı, Yazmaya Devam Et, her zaman rastalayabileceğimiz bir aşk hikayesinin, bir aşk hikayesi olmaktan çıkıp sanata dönüştüğü bir roman. Oldukça sarsıcı bir kurgu ve sonunu ifşa edecek bir cesaretle.

“Unutmayın, ilk bölüm, romanın devamını okumanız için çok önemlidir. Son bölümse, yazarın sonrasında çıkacak kitaplarını okumanız için…”

Günlük hayatta çok normal olarak rastlayıp, çok normal olarak karşılayacağınız bir detayın, romanda sağlam kurgu, sağlam anlatım ve sağlam imla ile verilmezse inanılırlığını kaybedeceğini bir ders olarak öğrendiğim bu romanı tüm okurseverlere tavsiye ediyorum.

İnsanlar bazen anlık kararlar verdiklerini düşünürler, akıl ve mantığa sormadan. Oysa belki de bilinçaltında yaşayan diğer biz, özgür olmak için planlamış ve olgunlaştırmıştır bu kararı…ne dersiniz!

(Burçak Şenler Sınmaz)

Hayat Nedir? Öyleyse Yazmaya Devam Et… için bir yorum

  1. Erhan LÜLLECİ

    Burçak,yazında belirttiğin gibi sana kitabı öneren arkadaşın ben oluyorum ,dolayısıyla bana burada cvp yazma hakkı doğuyor gerçi doğmasa da yine yazarım biliyorsun :)).Ercüment abiyle istanbula geldiğinde zaman zaman bir araya gelme şansımız oluyor. Çoçukluğundan itibaren sinema,dergiler,kitaplarla nasıl beslendiğini bizzat kendi ağzından dinledim hatta sana da demişimdir .Burçak çoçukluğunuzdan beri edebiyatla ,sinema ,tiyatro ile beslenmeniz ikinizde aynı diye .Ön yargı konusunda üzülme bende hatırlarsın başka bir yazar için aynı şeyleri demiştim sana.Yazmaya devam et tam bir kült roman romanın kahramanı yaşadıklarını mı yazıyor yoksa yazdıklarını mı yaşıyor ve okuyucuyla hep rekabet halinde onu kandırmaya çalışıyor.Bu arada bende kendime pay çıkarıyorum demek ki kitap önermelerde başarılıyım ,teşekkür ederim.Şuna inanıyorum sevgi varsa yetenek açığa çıkar .Kitabı beğendiğine sevindim.Senden de merakla bir kitap bekliyoruz artık.sevgiyle ve edebiyatla kal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir