Halk kitlesi bir kil tabakası mıdır? Yoksa, saman yığını mı? - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Halk kitlesi bir kil tabakası mıdır? Yoksa, saman yığını mı?

Bataklıklar ülkesinin, beyaz zambaklar ülkesine dönüşümünün hikayesi. Atatürk’ün askeri okullarda okutulmasını emrettiği kitap. Umudun tarihi. Tarihin bilim olduğunun ifadesi.

Tarihi kimler yazar?

Kahramanlar mı?

Halk mı?

Thomas Carlyle’a göre; halk kitlesi, yerde hareketsiz yatan ve çürüyen bir saman çöpü gibidir. Büyük adamlar ve kahramanlar ise, samanları tutuşturan, kitleleri canlandıran ve harekete geçiren, gökten düşen bir yıldırım gibidir.

Savaş ve Barış romanının yazarı Lev Tolstoy, bu yoruma şöyle yanıt verirdi diyor kitapta;

“Evet, büyük adam bir kahramandır, bir yıldırımdır. Ama halk kitlesi, ne bir kil tabakası ne de bir saman yığınıdır. O yıldırımı meydana getiren milletin kendisidir. Bulut kümesi elektrik oluşturduğunda yıldırım da kendiliğinden olur. Eğer bulutlar elektrikle yüklü değilse, hiç bir zaman şimşek veya yıldırım oluşmaz. Yalnızca bulut, nemli bir buhar halinde kalır.”

Milletler de böyledir. Eğer bir millet kahramanlık ve büyüklük özellikleri taşıyorsa ondan yıldırımlar doğar, kahramanlar çıkar.

İster kişisel ister toplumsal bazda olsun, en büyük uygarlık barış ve huzur içinde yaşıyor olabilmektir. Günümüzde en büyük devletler dahi uygar sayılmazlar bu nedenle. Ya da aydın dediklerimiz belki de.

Güçlü ve emperyalist ülkelere karşı direnebilmek için kültür ve uygarlık yönünden onlardan daha güçlü olmak gerekir. Bizim zaten çok köklü bir kültürümüz var. Bize de bunu unutmamak düşüyor kanaatimce.

Okumayı bitirdiğinizde bir çok çıkarıma sahip olacaksınız, satırları okurken örneklendirerek canlandırabildiyseniz zihninizde. Kendinizi sorgulayabildiyseniz. Evet, hiç bir yeraltı ve üstü zenginliği olmayan Finlandiya’nın nasıl bir felsefe ile kalkındığının yazımı bu kitap. Ancak bununla birlikte bir kişisel gelişim kitabı.

Snelman’ın anlatıldığı kitapta; bir çok mesleği ifa etmiş, bu uyanışın yapı taşı Snelman’ın halk öğretmenliğini nasıl yaptığını öğreneceğiz.

Atatürk’ün; “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” dediğini unutmayın lütfen. Ve köy enstitülerimizi.

Kitabın yazarı; Grigory S. Petrov :  Rus yazar. ilahiyat eğitimi gördü. Kendi ülkesinde yasaklıydı. Finlandiya seyahatlerinde gördüklerini not etmiş. 1800’lerin sonlarında aydınların, aydınlanma yolundaki çabalarını anlatmış.

Kitap, 1923’de Saraybosna’da basılıp Bulgaristan’daki Türk aydınları sayesinde kısa bir sürede Türkçe’ye çevrilmiş. Ben ise ancak bugün okuyabildim. Öneren herkese teşekkür ederim.

(Burçak Şenler Sınmaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir