Gerçek Zaman ve Sinemanın Büyüsü... - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Gerçek Zaman ve Sinemanın Büyüsü…

Bir fikir… Bir buluş… Bir yönetmen, Richard Linklater,

aynı oyuncular,

aynı aşkın üç ayrı zamanı…gerçekte de üç ayrı zamanda çekilerek, romantizmin, yaşlara göre, ilişkinin gelişimine göre değişen yüzü.

3 Ayrı Film… Günün 3 ayrı zamanında çekilmiş üç ayrı film; Before Sunrise (Gün Doğmadan Önce) – Before Sunset (Gün Batımından Önce) – Before Midnight (Gece Yarısından Önce)

Aynı oyuncular, (gerçek zaman) 9 yıl arayla, aynı aşkın üç ayrı evresi, 3 ayrı şehirde.

İlk film 1995’de Viyana’da çekildi. Viyana’yı yirmili yaşlardaki Celine ve Jesse ile adım adım gezerken, dialoglarındaki sihir ve gerçekliği kaçırmamak gerekiyor. İlk filmi seyrettikten sonra, bir seri olacağını öğrendiğimde beklemek çok zor gelmişti, çok! Tutuk, çekingen, çocuksu bir aşk, bir başlangıç, bundan sonra nasıl devam edecekti!?

2. Film 9 yıl sonra, Paris’te çekildi ve 2004 yılında vizyona girdi. Oyuncular yaş almış ama çok da yaşlanmamışlardı, otuzlu yaşlardaydılar, gerçekte de filmde de. Çok garipti, benimle büyümüşlerdi. Büyüdüklerini sadece yaşlarına bakarak değil dünyaya bakışlarından da anlarız bu seride. Sadece felsefe, aşk konuşmazlar artık, siyasetten, dünya ve çevre sorunlarından da bahsederler. Sohbetleri yine ilgi çekicidir.

Serinin şimdilik sonu, 3. film, kırklı yaşlar ve gerçekler… Yaşlanan oyuncular, yaşlanan aşk ve romantizm. Tıpkı gerçek hayat gibi yaşamın getirdiklerinin aşka ve romantizme etkisi. Yer Yunanistan.

Filmlerde serileri seviyorum, yönetmeniyle, yazarıyla, oyuncularıyla… Devam eden hayat gibi devam eden büyü…

Masal gibi bir ilk karşılaşma, gerçek hayatta nasıl olacağına dair…  Aşkın masalsılığından gerçekliğe geçiş… Gerçeğin tüm çıplaklığı 🙁

Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin muhteşem uyumu, birbirinden güzel sohbetler, birbirinden etkileyici şehirler ve Richard Linklater’ın zamanla oynadığı oyun… üç bölüm bir yaşam!”

 

İlk filmde falcı kadının söylediği bir söz bugün de aklımdadır ve unutmam 😀

“Bir yıldız tozu olduğunuzu unutmayın”

İyi Seyirler…

 

Müslüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir