“Gerçeğin gücüyle yaşadığım sürece, kainatı bile fethedebilirim.” - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

“Gerçeğin gücüyle yaşadığım sürece, kainatı bile fethedebilirim.”

“Gerçeğin gücüyle yaşadığım sürece, kainatı bile fethedebilirim.” Goethe.

Vi Veri Veniversum Vivus Vici

Vandett’nın V’si;

Seyretmediyseniz önereceğim bir film. Bir distopya örneği ama umut vaat edeninden.

Okuduğumuz bir kitaptan ya da seyrettiğimiz bir filmden anladığımız, bilgimiz kadar olabiliyor.

Örneğin Vandetta’nın intikam olduğunu bilmek önemli, içindeki bir çok simgenin adını, “5 Kasım’ı”, Guy Fawkes’i bilmek önemli filmden daha çok keyif alabilmek için. Başka neleri bilmek önemli?

Tüm film isimleri gibi, neden adını Türkçeye çevirip “İntikamın İ’si” dememişler, örneğin? Dememişler, çünkü filmin bir çok sahnesinde, “V”sembolüne, harf olarak, sayı olarak, simge olarak rastlamaktayız. Ve hatta  “Vi Veri Veniversum Vivus Vici” baş harfleri V’den oluşan bir ana fikir.

Ayrıca, filmde rastladığımız  vandetta/intikam konusu, bireysel değil. Demokratik bir sistemden evrilen totaliter bir rejime karşı intikam, nefret ve kinden bahsediyor film. Meraklıları bu konuyu 1982 yılında Alan Moore ve David Lloyd imzasıyla aynı adla yayınlanan çizgi romanında okumuştu.

Filmin yapımcısı olan Wachowski kardeşler, aynı zamanda Matrix üçlemesini de yönetmiştir.

Filmde bol bol geçen “Hatırla, hatırla, Kasım’ın 5’ini hatırla” repliği ise aslında otoriter rejime isyan edenler için değil, başkaldıranların affedilmeyeceğini hatırlatmak için Kral tarafından söylenen bir şiire aittir.

Filmde özgürlükler adına sahiplendiğimiz, Guy Fawkes tarihte aslında neyin peşindeydi?

guy_fawkesV for Vendetta’nın romantizmi ve şiirsel dokusu içinde bir özgürlük savaşçısı ve halk kahramanı gibi görünen Fawkes, aslında tam tersine dünyanın en köklü demokrasilerinden birini kurmaya çalışan İngiliz Meclisi’ni havaya uçurmayı hedefliyordu. Amacı Kral’ı ve bütün milletvekillerini öldürüp yerine Katolik Hristiyan şeriatını temel alan bir diktatörlük kurmaktı.

Özetle V for Vendetta filminin ardından özgürlüklerin ve halkın iktidarının sembolü haline gelen Guy Fawkes’un asıl hikayesi olayın özüne böylesine ters.

V’nin filmde kullandığı Rookwood takma ismi, Kral James’in suikastını planlayanlardan birinin soyadıdır.

Benim en çok beğendiğim bölüm; V’nin eVey’e kendini tanıttığı sahne. Burada V harfi ile başlayan 48 farklı “ilginç” kelime yer alıyor.

V’nin söylediği “a revolution without dancing is a revolution not worth having” cümlesi 1869 doğumlu anarşist kişilik, Emma Goldman’a aittir.

Natalie Portman’ın oynadığı Evey karakterinin ismi için 5 rakamının anlamı aslında epey büyüktür. Şöyle ki; “e” harfi alfabenin 5. harfidir. Yine “V” harfi Latince’de 5 demektir ve “Y” harfi de İngiliz alfabesinde 5’in karesi olan 25. harfe denk gelir.

Saat 11:05’te akrep ve yelkovan V işareti yapar ve 11 ve 5 rakamları demek 5 Kasım demektir.

Film 2005 yapımı, 2020’li yıllardan bahsediyor. Çok geç olmadan seyredin bence…

“İnsanlar hükümetlerden korkmamalı, hükümetler insanlardan korkmalılar”

Hep film repliklerini vermeyi seviyorum ama bu filmi bir cümle ile anlatmamı isterseniz;

Umuduna aşık olur insan en umutsuz olduğu anda… diyebilirim.

Keyifli seyirler!

(Burçak Şenler Sınmaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir