Futbol biliyorum diyenler buraya! - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Futbol biliyorum diyenler buraya!

  • Sheffield FC – Hallam FC karşılaşmasının önemi nedir?

Dünyanın ilk derbisidir, 1860’da oynanmıştır.

 

  •  Ya Boca – River Plate maçının önemi?

Çünkü bizden sonra, dünyanın en büyük derbisidir. Avrupa kıtası dışındaki en çekişmeli derbidir. River Plate zenginlerin takımı, Boca halkın takımıdır.

 

  • Celtic – Glasgow Rangers karşılaşması ya da savaşının önemi diyelim?

Aynı mahallenin düşman çocuklarının oynadığı en zorlu derbidir. İki tarafı birbirinden ayıran dindir. Celtic katoliklerin, Rangers protestanların takımı olunca futbolla ilgisi olmayan bile bu maçın sonucunu merak eder İskoçya’da. Dünyanın en evrensel derbisidir. İrlanda direnişi ile İngiliz sömürgeciliği de karşı karşıya gelir bu maçta.

 

  • Olimpiakos – Panathinaikos maçı?

En çok tamamlanamayan derbi olarak ünlüdür.

 

  • AS Roma – SS Lazio maçı için ne demeli?

Siyasetin derbisi diyorum ben bu ateşli İtalyanların derbisine.

 

  • Galatasaray – Fenerbahçe maçının önmemini sormuyorum

Ama adı, kıtalararası derbidir. Hem aynı şehrin takımıdırlar hem de farklı kıtaların.

 

  • Karşıyaka – Göztepe 1981 maçını sorayım, neden ünlüdür?

İngiliz Guardian gazetesi tarafından, 16 Mayıs 1981 tarihinde İzmirli iki ezeli rakip Karşıyaka ve Göztepe arasında oynanan maçı tam 80 bin kişinin izlediği ve bu rekorun Guinness Rekorlar kitabı tarafından da tescil edildiği kaydedilmiştir. Bu maç 0-0 berabere bitmişti.

 

 

 Daha bir çok ünlü derbi var, bir kaçını aldım buraya.

NEDEN?

Dünkü süper Lig karşılaşmasını seyrederken spikerin, Trabzonspor-Fenerbahçe maçını, derbi diye sunması aklımı karıştırdı da ondan.

Çünkü bir futbol terimi olarak derbi;

 Aynı şehirde bulunan iki takımın birbirleriyle maç yapması anlamına gelir. Derbi maçlarının önemi diğer maçlardan çok daha fazladır çünkü arada ezeli rekabet vardır. Derbi maça çıkacak takımların hiçbir iddiası olmasa bile takımlar için o maçın önemi çok daha farklıdır. Derbi maçlarda ödül, prestijdir.

Sonra araştırdıkça öğrendim ki; günümüzde, efsaneleşmiş takımların maçları, aynı şehirden olmasalar bile derbi olarak adlandırılarak maçın önemi vurgulanmak isteniyor.  Sadece bizde değil bu tutum. Örneğin, Real Madrid ve Barcelona Futbol Kulübü ayrı iki şehrin takımlarıdır fakat dünya çapında en meşhur derbi olarak anılmakta.

Futbol zaten heyecan ve adrenelin,  derbi ise bunun bin katı. En ateşli, en beklenilen keyifli maçlardır derbiler. Haftalarca, yıllarca konuşulur… golleri unutulmaz, hele de farklı bir yenilgi varsa.

Bir maçın derbi olmasındaki, aynı şehrin takımları olma şartı, takımların büyüklüğü, rekabeti, maçın önemi karşısında, yavaş yavaş bırakılmakta anlaşılan. Çünkü bu maçlar öyle önem taşır ki,  bütün ülke tarafından hafta sonu derbi olduğu bilinir ve heyecanla o gün beklenilir. Milyonlar ekran başına geçer ve yüzlerce, binlerce taraftar da, tarih sayfalarında yerini alacak bu büyük mücadeleleri canlı izlemek ister. Stadyumlar deyim yerindeyse derbi maçlarda ağzına kadar dolar. Biletler günler öncesinden tükenmiştir. Derbinin oynanacağı stadyumda programlar hazırlanır onlarca kamera iş başına geçer.

Bir derbi maçı sonrası söylenmemişti ama her duyduğumda gülümsediğim, bir çok konuda metafor olarak kullandığım o efsane cümle ile size iyi günler dilemek istiyorum;

 

Hollanda’ya 11-0 yenilen San Marino teknik direktörü Mazza söylemiş;

“Maçın kırılma anı 45. dakikada ofsayttan yediğimiz 5. gol oldu.”

(Burçak Şenler Sınmaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir