Engelin Günü - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Engelin Günü

Bugün, yazacak ‘çok şey’ ve ‘hiç bir şey’ olduğunu düşündüğüm gün.

Yazmayacaktım, yazmıyorum.

Arkadaşımız Emine Işler’in paylaşımını aktarıyorum, farkındalık adına.

YENİ BAŞLAYAN “NORMALLER” İÇİN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ TAVSİYELERİ

1) Dünya Engelliler Günü’nü kutlamayın lütfen, kutlanacak birşey yok!

2) Bir engelli güzel şarkı söyledi, güzel dans etti diye gereğinden fazla duygusallaşmayın. Bu tür gösterilere kendinizi hepten verip delice alkışlarken,  sorunlara bir tarafınızı dönerek “iyi insan” olamazsınız.

3) Mesela haberlerde engelli görüp “vah vah Allah sabırlar versin” çekerken, az önce engelli rampasının önüne park ettiğiniz aracınızı hatırlayın.

4) Engel ile uğraşan  yakınlarınıza, arkadaşlarınıza “vallahi siz cennetliksiniz” demekten vazgeçin… Onun yerine bir el atın, yardımcı olun da siz de “cennete gidin”.

5) Engelliler gününde valilerin, belediye başkanlarının huzuruna çıkartılan, el öptürülen, kucağa oturtulan  engelli çocukları görürseniz, tepkinizi ortaya koyun. Bu gün “valiler günü” değil… engelliler günü.

6) Plastik kapak toplama kampanyalarına falan kalkışmayın…. Hepimiz vergi veriyoruz, tekerlekli sandalyeyi de devlet vermeli…. “Sadaka vermek” yerine hak savunuculuğu yapın! Ya da atın o kapakları…

7) “Bu dünya aslında normallere ait de, engelliler de tabii buyursunlar yaşasınlar, ama bizi rahatsız etmesinler” şartlanmasından sıyrılın. Okulda çocuğunuzun yanına bir engelli oturduğunda, işyerinize engelli birini aldığınızda, sokakta bir engelliye yardımcı olduğunuzda, “çok matah bir iş, bir kıyak” yapmıyorsunuz… Sadece “beraber yaşıyorsunuz”.

8) Bir engelli gördüğünüzde öküzün trene baktığı gibi gözünüzü dikmeyin, kaşlarınızı küçük Emrah gibi kaldırıp, vah vah anlamında kafa sallamayın… İnanın bu halinizle siz, çok daha acınacak halde görünüyorsunuz.

9) Bir engelliyi “engelli” yapan belki de sizlersiniz. Yolda yürüyebilse, okula gidebilse, çalışabilse engelli olmayacak… Bunu tekrar bi düşünün.

10) Son olarak, farklılıklarla birlikte yaşamayı bilen tüm “NORMAL İNSANLARA”  selamlar, sevgiler, saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir