Enerji Tasarruflu Ampul Kırılırsa... - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Enerji Tasarruflu Ampul Kırılırsa…

Bir süredir sosyal medya platformlarında ve WhatsApp gruplarında paylaşılan “Bir öğretim görevlisinin başından geçenler” başlıklı metin ile kırılan tasarruflu ampullerin içlerindeki cıva nedeniyle zehirleyici olabileceği iddia edilmekte…

Geçenlerde biz de böyle bir paylaşıma rastladık ve,

Sizin için araştırdık!

Söz konusu metinde, acil servise gitmeyi gerektirecek kadar büyük bir zehirlenmeden bahsedilirken, kırılan tasarruflu ampullere dokunmamak gerektiği, odanın havalandırılması gerektiği ve kırık parçalarının elektrik süpürgesi ile değil fırça ve faraş ile toplanması gerektiği de yazmakta…

2015 yılından bu yana dolaşımda olan metin,  Facebook’ta 10 bine yakın sayıda paylaşıldı. Bu hem iyi hem kötü…

Tasarruflu ampul olarak bilinen Compact Fluorescent Light Bulbs (CFL) içeriğinde cıva bulunduğu bu nedenle kırıldığı takdirde tehlikeli olabileceği iddiası doğru. Bu nedenle iyi…

Environmental Health Perspectives Dergisi’nde 2008 yılında yayınlanan bir makaleye göre evlerde kullanılan tasarruflu ampuller 3 ila 5 miligram cıva içeriyor. Bu sayı yaklaşık 500 miligram cıva içeren eski tip termometrelerle karşılaştırıldığında oldukça düşük.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) aktardığına göre açılmamış ampullerde veya kullanımdaki ampullerde cıva tehlikesi bulunmuyor, ancak tasarruflu ampuller kırıldığında solunması tehlikeli olabilecek cıva buharı ortaya çıkıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de web sitesinde tasarruflu ampullerin enerji tasarrufu için kullanışlı olmakla birlikte içerdiği cıva nedeniyle kırıldığı zaman tehlikeli olabileceği uyarısında bulunuyor.

Bununla birlikte 2011 yılında Jackson State Üniversitesi araştırmacıları Yadong Li ve Li Jin’in yaptığı çalışmaya göre kırılan bir tasarruflu ampul 24 saat hiç dokunulmadan bırakıldığında 0.04 ila 0.7 miligram cıva salıyor. Araştırmacılar kırık bir ampulün örneğin bir çocuk için sağlık riski oluşturması için haftalarca dokunulmadan bırakılması gerektiğine dikkat çekiyor. Yani “o haber ne kadar doğru?” dedirttiriyor.

Tasarruflu ampul kırılması durumunda yapılacaklar

EPA tasarruflu ampul kırılması durumunda yapılması gerekenleri şu şekilde sıralıyor:

Temizlikten önce: Odayı havalandırın

 • Odadaki insanları ve hayvanları odadan çıkarın ve kimsenin içeri girmesine izin vermeyin.
 • Camları açın ve en az 15 dakika boyunca odaya girmeyin.

Temizlik: Elektrik süpürgesi kullanmayın

 • Kırılan parçaları toplamak için elektrik süpürgesi kullanmayın.
 • Parçaları sert bir kağıt veya karton yardımıyla toplayın.
 • Küçük parçalar ve tozu toplamak için bant kullanın.

Temizlenen materyalin imhası

 • En kısa sürede temizlenen parçaları binanın dışına çıkarın.
 • Ellerinizi yıkayın.

Bu bilgileri okuldaşım Mehmet Atakan Foça’nın web sitesinden aldım.

 

(B.Ş.S.)

Yeni Trafik Cezaları

Enerji Tasarruflu Ampul Kırılırsa… için 2 yorum

 1. Serap Tezesen

  Her zaman bilgi kirliliği yaşanıyor sosyal medyada.
  Birinin doğru dediğine bir başkası tü kaka diyebiliyor.
  İşte kafa karışıklığı burada başlıyor.Ben herkesin akıl süzgecinden geçirip kendine en yakın doğruyu bulmasından yanayım.
  Sürekli yollanan şu kadar paylaşın bu kadar gönderin yok zincir yapıyoruz şeklindeki paylaşımları hiç dikkate almam.Herhalde bu tür durumlarda yapılabilecek en doğru şey seçici olabilmek
  Teşekkürler paylaşım için.

  • Burçak Şenler Sınmaz

   Öncelikle merhaba, bilgi kirliliği, bilgisiz toplumumuzun zihninin, anlayışının ölüm nedeni olacak diye düşünmekteyim. Bu hastalık hızla yayılıyor ve doğru bilgi, yanlış bilginin yanında küçücük kalıyor. Neden bir site oluşturduk? Neden okuduklarımızla yetinmedik, anlatmak için yola çıktık? İşte bu savaş için, doğrunun yanında yer almak için. Sizden de saptadığınız yanlışları doğruya çevirmek adına bu siteyi kullanmanızı istiyoruz. Hep birlikte, taşın altına elimizi koyarak daha güzel günlere. Çok teşekkürler Serapçım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir