Dünya basınına konu olan masalsı dostluk... - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Dünya basınına konu olan masalsı dostluk…

Evet bizi leylekler getirmedi bu dünyaya ama… Söylemek istedikleri bir şeyler olabilir mi? Yoksa bu bir masal mı?

Adem Amca ve Yaren adı verilen Leylek…

Bursa’da 65 yaşındaki balıkçı Adem Yılmaz ile Yaren Leylek‘in 7 yıllık müthiş dostluğu…

Şimdilerde bir filme konu oluyor. Binlerce kilometre öteden göç edip sadece Yılmaz’ın kayığına konan ve onun elinden balıkla beslenip onunla birlikte göle açılan leyleğin ünü ülke sınırlarını aştı. Hikaye, Yunanistan‘da bir festivalde gölge oyununda canlandırıldı. Dünya basınına konu olan müthiş dostluğun filmi için çekimler hummalı bir şekilde başladı. Hikaye beyaz perdeye aktarılacak.

Bundan yaklaşık 8 yıl önce Eskikaraağaç Leylek Köyünden Adem Yılmaz’ın kayığına konan Yaren Leylek aradan geçen onca yıla rağmen Yılmaz’ı unutmuyor ve her yıl o köyde sadece onun kayığına konarak Yılmaz’ın onu balıkla beslemesini istiyor. Zaman zaman kayığın ucunda birlikte balığa çıkan ikilinin bu manzarası ise görenleri şaşkına çeviriyor. Yılın 6 ayı birbirinden ayrılan ikili, baharda göçle gelen leyleğin köye varınca yine Adem amcayı bulmasıyla kavuşuyor ve birlikte balığa çıkıyorlar.

Yaban Hayatın Fotoğrafçısı Alper Tüydeş, La Fontaine masallarını aratmayan hikayeyi bize ulaştıran kişi. Teşekkürlerimizle. Belki de masallar gerçek, sadece modern hayatın koşuşturmasında bize ulaşamıyorlar, ne dersiniz?!

(Burçak Şenler Sınmaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir