Sorumuz çok basit aslında değil mi ?
Bir mavi balinanın yutabileceği en büyük şey nedir?
a ) Gerçekten büyük bir mantar
b ) Küçük bir aile arabası
c ) Bir greyfurt
d ) Bir denizci

 

Cevap mı…

 

c şıkkı, bir greyfurt.

Ilginçtir ki mavi balinanın boğazı göbek deliğiyle ( hemen hemen bir servis tabagi boyutunda ) neredeyse ayni çaptadır, ancak kulak zarından birazcık daha küçüktür ( bir yemek tabağı boyutunda )

Yılın 8 ayında, mavi balinalar neredeyse hiç birşey yemezler, ancak yaz boyunca günde 3 ton yemek toplayıp aralıksız beslenirler. Belki biyoloji derslerinden hatırlarsınız, beslenme düzenleri, büyük keyif aldıkları, kril denen küçük, pembe, karides benzeri kabuklulardan oluşur. Kriller ağırlıkları 100.000 tona kadar ulaşabilen büyük sürüler halinde rahatlıkla bulunabilirler.

Kril kelimesi Norveççedir. “Küçük sinek ” anlamına gelen Flemenk kelime “kriel” den gelir, ancak şimdi hem pigme hem de ” küçük patates ” anlamına geliyor.

Bir insanı bütün olarak yutabilecek genişlikte boğazı olan tek balina İspermeçet balinası ve oda bir kez içine aldı mı, mide sularının yoğun asit seviyesi yüzünden hayatta kalmak imkânsiz olurdu.

Boğazının yani sıra, mavi balinanın diğer her şeyi büyüktür. 32 m. boyuyla şimdiye kadar yaşamış en büyük canlı; en büyük dinozorun 3 katı ve 2700 insana eşit ağırlıkta. Dili bir filden daha ağır, kalbi bir aile arabası boyutunda, midesi 1 tondan daha fazla yemek tutabiliyor.

Ayrıca bir mavi balina hayvanlar alemindeki bir hayvanın çıkarabileceği en yüksek sesi çıkarır; 16.000 km uzaktaki diğer balinaların duyabileceği alçak frekanslı bir uğuldama.

Dünya üzerinde yaşayan en büyük hayvanın mavi balina olduğu bilinmektedir. Olgun bir mavi balinanın uzunluğu kuyruk kısmından baş kısma kadar yaklaşık 23 metre ila 30,5 metre arası değişmektedir. Ağırlığı ise yaklaşık 150 tondur. Bu balinaların uzunluğu 8-10 katlı bir binanın uzunluğuna ve ağırlığı da 112 tane yetişkin erkek zürafanın ağırlığına denk gelmektedir. Son zamanlarda balina avcıları tarafından avlanan en yaşlı balina yaklaşık 25 metre uzunluğundadır. Dişi mavi balinalar genellikle erkek mavi balinalardan daha ağırdır. En ağır mavi balina dişi ve yaklaşık 176,792 kg ağırlığındadır.

Mavi balinaların başı oldukça geniştir,tüm oyuncularıyla profesyonel bir futbol takımı rahatça balinanın diline sığabilir ki bu yaklaşık 50 kişi demektir. Kalbi yaklaşık bir araba boyutunda ve atardamarları rahatça tırmanabileceğiniz genişliktedir. Yeni doğmuş bir mavi balina 7,6 metre uzunluğunda ve ağırlığı bir filden daha fazladır. Çok hızlı gelişlim gösteren bebek balinalar ilk 7 ayda kendi başlarına yaşamlarını sürdürebilecek hale gelirler. Bir bebek balina her gün neredeyse 379 litre anne sütü içer. Yetişkin bir mavi balina ise her gün 3 – 4 ton karides tüketir.

Hala birçok insan dünyanın en büyük hayvanın dinozor olduğunu sanmaktadır. Ancak en uzun dinozor 81,647 kg dır.Bu miktar yetişkin bir mavi balinanın yarı ağırlığından çok az fazladır. Bu da şu kanıyı oluşturmaktadır: dünyanın en büyük hayvanı bir deniz yaratığı olmalıdır çünkü kara hayvanları kendi ağırlıklarını dengelemek zorundadır, deniz hayvanları ise sudan yardım aldıklarından dolayı çok fazla ağırlığı bile taşıyabilme kapasitesine sahiptir.

Bundan önceki dönemlerde dünyada 200,000’e yakın mavi balina bulunduğuna inanılıyor. Oysa günümüzde yalnızca 10,000 adet mavi balina bulunuyor. Ve bu mavi balinalar 1960′ tan beri nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde ve balina nüfusunu kurtarmanın mümkün olamayacağı bildiriliyor.

Kaynak Cahillikler kitabı sy: 30
John LLOYD & John MITCHINSON Bılgıustam

(Y.A)