Cengiz Han'a Küsen Bulut... - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Cengiz Han’a Küsen Bulut…

Çınggız Aytmatov… Cengiz Han’a Küsen Bulut.

Tabi önce, Gün Olur Asra Bedel romanını okumak zorundasınız ya da hadi diyelim sonra… Aslında bu uzun öykü, dönemin baskısından dolayı, Gün Olur Asra Bedel romanından çıkartılmış bir bölümdür. Yine de bağımsız bir roman olarak okunabilmekte.

Bu kitabın beni etkilemesinin nedeni, gerçi Aytmatov’un tüm kitapları etkiliyor ama, özellikle bu romanda çocukluğumdan bu yana hakkında bir çok şey okuduğum Cengiz Han’ı bir insan olarak görmek. Bununla birlikte Aytmatov’un, kendi gelenek ve yaşayış tarzını çok güzel anlatabilmesi de cabası. Tüm diğer iyi yazarlar gibi kurgu, olaylar arası örgü ve kişi tahlilleri, çevre betimlemeleri müthiş.

Bir dönem, ki bu, gençliğimin hızlı dönemleridir, bazı yazarları okumama kararı almıştım. Oysa ne büyük hatadır, önyargılarımız, ötekileştirmeler, farklı düşünenleri dinlemeden karşı durmak… Düşüncenin suçu olmamalı, öncelikle kendi içimde… Kaldı ki, şimdilerde keyifle okumaktayım.

Aytmatov, güzel yazan bir yazar. Önce anlatım tarzı size faklı gelebilir. Bir kaç sayfa sonrası bir bakmışsınız, kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.

Romanda iki zaman anlatımı söz konusudur; Stalin dönemi ve Cengiz Han dönemi… Çok büyük eleştirel bir bakıştır despotizme, diktatörlüğe. Ve Efsaneler… Aytmatov’un günümüze taşıdığı, hikayesi ile bütünleştirdiği efsaneler… Ya kitabın sonu! Muhteşem bir bitiş…

Ben çok sevdim, bitmesini istemedim… Hep aynı ifadeyi duydum okuyanlardan.

Keyifli okumalar…

(Burçak Şenler Sınmaz)

Mata Hari, casus mu değil mi?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir