Cehennem Kapısı - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Cehennem Kapısı

Mahizer Bağış Yazdı;

“DOĞUM HARİTASINDA 8. EV
CEHENNEM KAPISI; DARVAZA

Doğum haritasında; ölüm, yeniden doğuş, yenilenme ve enerjinin dönüşümü, ortak paralar, miras, vergi ödemeleri ve iadeleri, prim, komisyon, telif, nafaka, ipotek, kredi, borç, yatırım sermayesi ve benzer ödemeler konuları, partnerinizin maddi durumu, aşk, cinsellik, ameliyatlar, spiritüellik, bitişler ve geride bırakılması gereken her şey 8. ev konularıdır.

📌Romalı Astrolog Firmicus Maternus, Matheseos Libri VIII adlı kitabında doğum haritasındaki 8. evden Cehennem Kapısı diye bahseder. Astrolojideki anlamını kavramak ve konu hakkında fikir sahibi olmak için Cehennem Kapılarına bir göz atalım istedim.

📌Kur’an-ı Kerîm’de, Cehennem’in 7 kapısının olduğu belirtilmektedir.

1. Cehennem (derin kuyu)
2. Lâzâ (alevli ateş)
3. Saîr (pılgın ateş)
4. Sakar (kırmızı ateş)
5. Hâviye (uçurum)
6.Hutame (kalbleri saran ateşli kaygı)
7. Cahim (yanan kızgın ateş)

Herkesin günahının derecesine göre bu kapılardan gireceğine inanılır. Konuyu kısaca geçiyorum, sadece her kapının anlamına dikkat!!!

📌Dante İlahi Komedya’da şair meslektaşı Vergilius ile Cehennem, Araf ve son olarak da Cennet’e seyahat ediyor. Dante, Cehennemi 9 katlı ve koni şeklinde anlatıyor. Cehennem’inin kapısında “Ey buraya giren, bütün umutlarını ardında bırak!” sözlerini yazdığını anlatıyor. Etkileyici değil mi?

📌1880 yılında Heykeltraş Auguste Rodin, Dante’nin İlahi Komedya’sından esinlenerek bronz bir heykel yapıyor. İlk bakıldığında bir kapı görünümünde olan eserin herhangi bir kolu ve görünürde bir açılma mekanizması bulunmuyor. Rodin bize sadece bir kapı değil, yanı sıra muhteşem cehennem vizyonu ve algısını bize anlatmak istiyor. Eser halen Paris’teki Rodin Müzesinde sergilenmektedir. ‘Cehennemin Kapıları’ isimli eserin temalarına dikkat lütfen “Yabancılaşma, Umutsuzluk, Ölüm”

📌Mitolojide geçen, “Plütonyum” cehennem kapısı Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’nde bulunuyor. Cehennem Kapısı, küçük mağara benzeri bir taş kapı, Hierapolis’in altından geçen derin bir yarık volkanik karbondioksit yayarken, Plütonyum olarak da bilinen kapı, doğrudan bu yarığın üstüne inşa edilmiştir. Pluto yani Hades’e kurban edilmek istenen hayvanlar tapınağa getiriliyor ve Cehennem Kapısı’nda zehirli gazlar nedeniyle ölüyorlardı.

📌“Cehennem Kapısı” olarak da tanımlanan bir yer de Darvaza, Türkmenistan’da başkent Aşkabat’dan 290 km uzaklıkta Karakum Çölü’nün tam ortasında bulunuyor. 1971’deki doğal gaz kazıları sırasında Sovyet yer bilimciler bir çukur kazmışlar. Çevredeki doğal yaşamı ve insanları korumak adına, nasıl olsa söner diyerek zehirli gazı ateşe verilmişlerdir. Darvaza Krateri 40 yılı aşkın bir süredir aktif bir şekilde yanmaktadır.

📌Esasen Azerbaycan Türkçesinde darvaza cümle kapısı demektir. Hatta sevdiğim bir Azeri atasözü “Deveci ile dost olanın, darvazası yüksek gerek” der. 😊

Öleceğini bilerek yaşayan tek canlı insanoğludur. Haliyle ölüm ve ötesi konuları hep merak etmişiz. Doğum haritalarımız tüm yaşamımız hakkında bilgi verirken, yukarıdaki temaları doğum haritanızın 8. evinden görebilirsiniz. Belki de “neden” dediğiniz birçok konuyu içinizde aydınlatabilirsiniz.”

Mahizer Bağış

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir