Bu ne ola ki? - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Bu ne ola ki?

Yine işteyim, iki board (çalışma pozisyonu) arası boş vaktim var canım sıkılıyor. Kitap okursam uykum gelecek, bilgisayarın başına oturmak gözlerimi yoruyor, hem sonra radarda çalışacağım, gözlerim dayanılmaz batar diye bilgisayarda oyun da oynayamıyorum… İşte bu halde, elimde kahve fincanım ofisten çıktım. Yeni elektronik sistemin kurulumunda çalışan İtalyan mühendis elinde bir şeye bakarak koridorda yürüyordu. Beni geçerken durakladı, selam verdi. Üç beş hal hatır sorusundan sonra telefonun ekranındaki resmi gösterdi, sordu; “bu ne?”. Baktım, “bu ne ola ki?” dedim içimden. Arı ve bir nesne daha, tam görememiştim, çocuk kitaplarındaki hikayelerin çizimi gibi bir şey. Ben de aynı soruyu tekrarladım; “bu ne?” Rebus dedi, eliyle de boşver gibi bir hareket yaptı.

Bir kaç ay sonra, yine aynı kişiye, iş ile ilgili olarak, High Tacan Y alçalmasının simülatöre çizilip çizilmediğini sorduğumda, not alırken “h-eye” yazdığını gördüm ve güldüm. Şu İtalyanlar da İngilizcede bizden beter diye düşündüm. Konuşmamız bittiğinde, “h-eye” yazısını daire içine alarak, “rebus” dedi. İtalyancayı, bir kaç sözcük dışında bilmediğimi söylediğimde ise güldü; “rebus international puzzle” dedi. O dönem, üstünkörü bir internet okuması yaptım, İtalyanca bir sözcük sandığım rebus üzerine. Hatta bunu yeni öğrendiğim ingilizce kelimelerin telafuzunun aklımda kalması için kullanabileceğimi düşündüm. Biraz da uğraştım sonrasında, bir kaç rebus çalışmam vardır ingilizce kelimeler için, ancak görsel değil, kelimeyi ses benzeşmesi olan başka bir kelimeyle yazarak. İnternet araştırması sırasında rebus’un, Türkçe resfebe olarak hayatımıza girdiğini bir kaç kaynakta okudum. Bilinçdışı (bilinçaltı), bir şekilde kodladı tabi o esnada resfebeyi.

Ve çok değil, bundan bir buçuk yıl önce falan, nasıl olduğunu anlayamadan, Zihin Atölyesi Facebook Grubu önerilen grup olarak karşıma çıktı. ‘Neymiş bu’ diye bakarken, Resfebe ile ilgili olduğunu gördüm. Aaa! İlla ki hayatıma girecekmiş bu resfebe. 🙂 Üyelik teklifimi gönderdim ve üye oldum. Sonra da sessizce kenarda durmaya başladım. O zamanlar, üyeler kendi aralarında resfebe paylaşıyor ve çabuk çabuk cevap veriyorlardı. Anlamıyordum, ne yapıyorlardı. Neyi, ne ara kaçırmıştım? Nasıl duymamıştım bu resfebe denen şeyi?! Oysa tam da bana göreydi, yeni bir dil öğrenmek gibi bir şeydi. Belli ki bir takım kuralları vardı ve bu konuda çok yol katetmişti gruptakiler.

Arama motorlarında bulduğum kaynaklar resfebeyi açıklamıyordu. “Resfebe nedir” (ki bu da hep aynı cümlelerle) anlatılıyor ve hep aynı örnekler veriliyordu…

Başladım paylaşılan her bir resfebeyi karşıma alıp düşünmeye ve aynı zamanda da internetten fotoğraflar bulup telefonun fotoğraf kolaj kısmına yapıştırmaya… Kendimce resfebeler yapıyordum, aynı rebus öğrenirken yaptığım gibi.

İşte şimdi resfebeye başlayacak ya da başlamış olanlar, bu gibi uğraşlardan hoşlananlar size resfebenin kurallarını anlatan bir kitap yazıldı. Hem de o üyesi olduğum grubun, o çok yol kateden üyeleri tarafından.

 

RESFEBE ÖĞREN!YORUM.

Resfebe öğrenmeyi ve öğrenmenize yardımcı olacak bu kitabı tavsiye ediyorum.

Resfebe, beynimizin ön lobunda yer alan korteksi geliştiren, zekayı kullanmayı öğreten bir uğraş, tıpkı diğer bulmacalar gibi, tıpkı yeni bir dil öğrenmek gibi, tıpkı matematik gibi… Nasıl mı?

Beyin resimlerle çalışır. Okuduğunu anlamak için gördüğünü zihnindeki resimlerle eşleştirir. İşte resfebenin konumuza giriş yaptığı nokta da burasıdır. Resfebe, ilişkilendirme yeteneğimizi geliştirir. Hem de görselliği kullanarak.

İlişkilendirme yeteneği, kolay algılamayı, bilgiyi uzun süre hafızada korumayı getirir.

Çünkü ilişkilendirme, bir kelimeyi görsel, hatta görselde kullandığı objenin yardımıyla duyusal (tat ve ses olarak) şekilde akılda kalmasını sağlar. Zor, anlaşılamayan soyutluğu resme çevirerek kolay, anlaşılır hale getirip, bağlantı kurma becerisini arttırır ve beynin, zekanın devamlı çalışır olma halini sağlar.

Hem de eğlenerek.

Daha ne olsun…

Resfebenin tam olarak ne olduğunu ve resfebe çözmeyi  öğrenmek istiyorsanız, bu kitaba başvurun.

(Burçak Şenler Sınmaz)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir