Ölümsüzlük bulundu mu? - www.kafanagorehayat.com | www.kafanagorehayat.com

Ölümsüzlük bulundu mu?

Ölümsüzlük bulundu mu?

Hayatı yeniden yaşamak mı? Hangi canlıya bu fırsat verildi? Hem de tekrar tekrar…

Ancak bu tekrarlarda bir daha dönememe riski ile.

Ölmek ve ölümden geri gelmek…

Bahse konu canlı; Alaska Kurbağası ya da Orman kurbağası.

Bu kurbağa türü (Rana sylvatica), kışı fark edip soğukta ölmemek için kendisine uyarı verip kendisini dondurarak kışı donmuş şekilde geçirmektedir. Bu ufak kurbağalar, donma halindeyken vücutlarındaki suyun %65’inden fazlası tamamen donmasına rağmen haftalarca hayatta kalabiliyorlar. Donan kurbağa, adeta taş gibi oluyor; matlaşıyor, vücudu katılaşıyor, kalp atışı ve nefes alma iptal edilip sıcak günler gelene kadar durduruluyor. Fakat, iç organlar donmadan muhafaza ediliyor. Sinir sistemi faaliyeti duruyor. Bu esnada besin ve oksijen alışverişi dahi olmuyor.

Kurbağalar bunu başarabilmek için gizli bir madde kullanırlar; “crayoprotektan”.  Bu, hayvanın dokularının donma noktasını normalin altına çekebilen kimyasaldır. Bu kimyasalın miktarca artışı, kurbağanın hücrelerinin hayatta kalmasını mümkün kılmaktadır. Birçok hayvanın hücreleri donma noktasının altındaki sıcaklıklara maruz kaldığında büzüşür. Bunun sebebi, dokulardaki buz oluşumunun hücre içindeki suyu kendine çekmesidir. Bir nevi oluşan buz, hücrenin içindeki suyu “emer”. Bu da nihayetinde ölüme sebep olur. Ancak crayoprotektanlar, hücrelerin bu büzüşmeye karşı koyabilmesini sağlar. Bunu, dokunun donma sıcaklığını düşürerek başarırlar. Böylece dışarısı dondurucu düzeyde soğuk olsa da, hayvanların dokuları normal şekilde korunabilir.

Bu donan kurbağalar için, aylar sonra, tekrar bahar geldiğinde bir mucize oluyor ve hayata dönüyorlar. Kurbağanın buzları erimeye, kalbi tekrar atmaya başlıyor,  tekrar düzenli bir biçimde soluk alıp vermeye ve yapabildiği her şeyi tekrar yapmaya başlıyor. Olayın ilginç tarafı ise hayvanın ilk önce dışı değil iç kısımları donmakta ve ısıyı ilk önce derisi almasına rağmen ilk önce iç organları ısınmaktadır.

Orman kurbağasının “ölüm uykusu”ndan uyanarak yaşamına kaldığı yerden devam etmesi, ticari laboratuarların faaliyete geçtiği fütüristik hayalleri de körüklüyor. Bilim kurgu dünyasının en sık kullanılan temalarından biri olan insanların dondurulup, ileri bir tarihte yeniden yaşama döndürülmesi, ölümsüzlük peşindeki insanoğlunun en büyük umudu.

Araştırmacılar, orman kurbağalarının donmasının ve bahar aylarında çözülmesinin 15.000 yıl önceki Buzul Çağı döneminde bir evrimleşme olabileceğini ileri sürüyor.

Bu konudaki araştırmalar bir gün devrim yaratacak nitelikte.

O bir gün sahip olduğumuz bedenle ölümsüzlüğe ulaşabiliriz… Buna ulaşınca bakalım isteyecek miyiz?!

Şimdilik sahip olduğumuz bu hayatı en güzel haliyle yaşamaya çalışalım. Bu araştırmalar bize yetişmeyebilir.

(Burçak)

Kaynak;

Evrim Ağacı

ve

Sen de gör siteleri.

 

 

Örümcek Adam Hayatını Kaybetti…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir